Czy Polacy pomoc mają zapisaną w genach? Zdecydowanie tak! Potwierdza to ogólnopolskie badanie, przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja b.r. przez agencję badawczą Biostat. Jego celem było sprawdzenie, jaki stosunek do pomagania mają Polacy – i jak wspierają innych. Wyniki napawają optymizmem i pokazują, że jesteśmy altruistami!
Czy chętnie udzielamy pomocy?
Czy Polacy chętnie udzielają szeroko rozumianej pomocy osobom potrzebującym? Ponad 4/5 ankietowanych wskazało, że pomaga innym.
Udzielanie pomocy - kobiety vs mężczyźni.
Wolontariat, wsparcie finansowe czy psychiczne?
w badaniu wskazali formy pomocy, w jakie się angażują.
Preferowane przez Polaków formy pomocy.
Preferowane formy pomocy w poszczególnych grupach wiekowych.
Pomoc innym w trakcie pandemii
Polacy i działania pomocowe w trakcie pandemii COVID-19.
Zarejestrowani Dawcy szpiku a badanie
Udzielanie pomocy - respondenci, którzy są zarejestrowani jako potencjalni Dawcy szpiku częściej niż respondenci niezarejestrowani wskazywali, że zdecydowanie udzielają pomocy osobom potrzebującym.
Formy pomocy - odpowiedzi respondentów zarejestrowanych w bazie potencjalnych Dawców szpiku oraz respondentów niezarejestrowanych.
Działania pomocowe -respondenci, zarejestrowani jako potencjalni Dawcy szpiku, zdecydowanie częściej niż respondenci niezarejestrowani wskazywali, że w ciągu ostatniego roku włączali się w działania pomocowe.
Wyniki badania bardzo nas cieszą, bo pokazują, że pomoc mamy zapisaną w genach i chcemy wspierać potrzebujących. To, co istotne, to fakt, że respondenci nie zapomnieli w trakcie pandemii o chorych na nowotwory krwi, i jako jedną z form pomocy wybierali rejestrację w bazie Dawców szpiku – 13 proc. respondentów. Bardzo ciekawe okazały się odpowiedzi zarejestrowanych potencjalnych Dawców, którzy – jak pokazują wyniki – chętniej niż inni włączają się w działania pomocowe.
– mówi Magdalena Przysłupska, Rzecznik prasowy Fundacji DKMS.
Myślę, że pomaganie możemy porównać do efektu kuli śnieżnej – gdy zrobimy to raz, to chcemy działać regularnie, bo widzimy, że nasze zaangażowanie może odmienić czyjś los. Doskonałym przykładem na to są Dawcy faktyczni z bazy Fundacji DKMS. To osoby, które już bardzo pomogły, oddając potrzebującemu Pacjentowi cząstkę siebie, a mimo to chcą działać dalej na rzecz idei dawstwa szpiku, dlatego angażują się w działania Klubu Dawcy Fundacji DKMS czy akcje rejestracji. Najlepszym dowodem na to, że Polacy chcą pomagać, jest 9056 Dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS, którzy bezinteresownie oddali krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie drugiej osoby.
– dodaje Magdalena Przysłupska.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1777922 osób (kwiecień 2021), spośród których 9056 osób (kwiecień 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
***
Badanie: Badanie przeprowadzono techniką CAWI na próbie 1 000 Polaków w wieku od 18 do 55 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć oraz wiek. W badaniu udział wzięły zarówno osoby zarejestrowane jako potencjalni Dawcy szpiku oraz osoby, które nimi nie są.
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Renata Rafa
Specjalista ds. PR
e-mail: renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233