Aktualnie w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest pond 1,7 mln osób, pochodzących z różnych regionów Polski. Wśród nich nie zabrakło również mieszkańców województwa opolskiego. Według statystyk Fundacji DKMS, 31304 osoby z tego regionu są potencjalnym Dawcą szpiku, a 171 z nich zostało Dawcą faktycznym, oddając krwiotwórcze komórki macierzyste ze szpiku lub z krwi obwodowej. Województwo opolskie znajduje się na przedostatnim, 15. miejscu, pod względem zarejestrowanych Dawców szpiku. Pośród mieszkańców regionu są również osoby, które potrzebują pomocy od Dawcy niespokrewnionego – jedną z nich jest Malwina, mieszkanka Dziekaństwa.
Kto potrzebuje przeszczepienia?
Czy trudno znaleźć Dawcę?
O co pytają mieszkańcy województwa opolskiego?
To jeden z najpopularniejszych mitów, związanych z dawstwem szpiku. Należy podkreślać, że pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. W większości przypadków, bo aż w 85%, krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się od Dawcy z krwi obwodowej, czyli za pomocą tzw. aferezy, która przypomina procedurę honorowego oddania krwi, płytek – tylko trwa dłużej. W pozostałych 15% pobieramy szpik z talerza kości biodrowej, a nie z kręgosłupa.
dr Tigran Torosian .
Zanim dojdzie do oddania szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych, Dawcy są bardzo szczegółowo badani, żeby sprawdzić, czy ich stan zdrowia pozwala na procedurę. Nasz organizm ma ogromne zdolności regeneracyjne, a krwiotwórcze komórki macierzyste mnożą się przez całe życie człowieka, dając początek innym krwinkom, dlatego nie może nam ich zabraknąć, jeśli jesteśmy zdrowi. W przypadku pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej Dawca oddaje „nadmiar”, który organizm wyprodukował dzięki przyjmowaniu czynnika wzrostu, na kilka dni przed donacją. Nie ma to wpływu na prawidłowe funkcjonowanie naszego szpiku po donacji. Jeśli chodzi o pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, to organizm Dawcy regeneruje się w czasie 2-3 tygodni po pobraniu, wracając do stanu sprzed oddania, więc i w tym przypadku nie możemy mówić o żadnej „stracie”.
dr Tigran Torosian.
Odczuwanie bólu to kwestia bardzo indywidualna, natomiast Dawcy faktyczni, którzy poddali się procedurze, zazwyczaj nie zgłaszają dolegliwości bólowych. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej (aferezy), jedynym dyskomfortem może okazać się moment wkłucia wenflonów w ręce, ale trwa on tylko chwilę i później Dawca spokojnie spędza czas na fotelu. Także w okresie mobilizacji komórek krwiotwórczych przed ich pobraniem mogą wystąpić tzw. objawy grypopodobne – pobolewanie kości, stany podgorączkowe, bóle głowy. W przypadku pobrania szpiku z talerza kości biodrowej Dawca nie czuje bólu, ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym – przez kilka dni po pobraniu może odczuwać niewielki ból lub dyskomfort w okolicy samego wkłucia, podobny do stłuczenia, i przejściowe osłabienie.
dr Tigran Torosian.
Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy, kto chce pomóc, jest ogólnie zdrową osobą pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Zanim podejmiemy świadomą decyzję o zostaniu potencjalnym Dawcą szpiku, warto najpierw zapoznać się z listą chorób, które mogą stanowić przeciwwskazanie do rejestracji, i sprawdzić, czy nasz stan zdrowia pozwala na dołączenie do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS. Lista przeciwwskazań znajduje się na stronie: https://www.dkms.pl/pl/content/kto-mo%C5%BCe-zosta%C4%87-dawc%C4%85.
dr Tigran Torosian.
Kto może zostać Dawcą? | Fundacja DKMS
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Rejestracja w ośrodku Dawców szpiku Fundacji DKMS może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową
Czytaj więcej
Malwina z Dziekaństwa potrzebuje Dawcy szpiku
Malwina z rodziną
Po usłyszeniu diagnozy w mojej w głowie pojawiło się pytanie – dlaczego ja? Dlaczego to właśnie mnie spotkało? Płacz towarzyszył mi każdego dnia. Bardzo bałam się o moje małe córeczki i męża. Myślałam - jak oni poradzą sobie beze mnie? Przecież moje córeczki potrzebują mamy, mojego ciepła, miłości. Postanowiłam, że nie poddam się tak łatwo, bo mam dla kogo walczyć! Ale sama nie dam rady sama pokonać białaczki. Żebym mogła wrócić do swoich bliskich, potrzebuję przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Choroba zmieniła wszystko. Obecnie moim jedynym marzeniem jest powrót do rodziny. Tęsknie za normalnością: domem, przyjaciółmi, pracami w ogrodzie i szyciem ubrań dla córek.
– mówi Malwina, chorująca na ostrą białaczkę szpikową.
Bez przeszczepienia krwiotwórczych komórek od Dawcy niespokrewnionego nie wygram tej nierównej walki. Czasu jest coraz mniej, a zgodnego Dawcy szpiku jeszcze nie znaleziono, pomimo tylu osób, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS. Bardzo Was proszę o pomoc! Być może ktoś z Was da mi – lub innemu Pacjentowi - szansę na życie, a moim córeczkom nadzieję, że mama będzie przy nich, gdy będą dorastać. Wystarczy, że zarejestrujecie się jako potencjalny Dawca szpiku na stronie Fundacji DKMS. Podzielenie się cząstką siebie z drugim człowiekiem i uratowanie mu życia to najpiękniejsze, co można zrobić. Każdy z nas może pomóc.
– apeluje Malwina.
Malwina
RAZEM DLA Malwiny! | Fundacja DKMS
Oto moja rodzina- moje życie. Jestem żoną Przemka i mamą dwóch cudownych córek: 2,5 letniej Zuzi i 4,5 letniej Marysi. Nasza pełna szczęścia codzienność została zburzona na początku listopada, kiedy usłyszałam diagnozę- ostra białaczka szpikowa. Obecnie jestem na początku leczenia. Lekarze przewidują, że jedyną szansa dla mnie na powrót do zdrowia może być przeszczepienie
Czytaj więcej
Jak zostać potencjalnym Dawcą szpiku?
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1 777 922 osób (styczeń 2021), spośród których 8782 osoby (styczeń 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy Szpiku lub wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Magdalena Przysłupska Rzecznik prasowy e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl tel.:(+48) 662 277 904 | Renata Rafa Specjalista ds. PR e-mail: renata.rafa@dkms.pl tel.:(+48) 538 811 233 |