Magda, 19-letnia wrocławianka, w tym roku odebrała świadectwo dojrzałości, a zaraz po tym usłyszała druzgocącą diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna. Właśnie rozpoczęłaby wymarzone studia, ale miejsce wykładów zajęły: przetaczanie krwi, biopsje oraz ciągła walka z bólem i skutkami chemioterapii. Dawid, 18-latek z Chorzowa, miesiąc po świętowaniu pełnoletności dowiedział się, że ma białaczkę. Zamiast oddawać się grze w piłkę nożną, która jest jego pasją, będzie musiał zmierzyć się ze znacznie trudniejszym przeciwnikiem niż napastnik z drużyny przeciwnej – z chorobą nowotworową krwi. Co jeszcze łączy Magdę i Dawida? Oboje potrzebują przeszczepienia szpiku, by móc żyć.
Co 40 minut diagnoza – nowotwór krwi
Zatrzymane marzenia Magdy
Magda
Pierwsze 7 dni spędziłam w izolatce. Wjeżdżając na oddział hematologiczny nie czułam, że to mnie dotyczy. Wydawało się, że trafiłam tu z wirusem, który zostanie wreszcie zdiagnozowany i szybko wyleczony. Po 4 dniach Pani Doktor prowadząca poinformowała mnie o białaczce. Diagnoza dociera do mnie każdego dnia na nowo, wraz z bolesnymi objawami i skutkami chemioterapii.
– mówi Magda z Wrocławia, chorująca na ostrą białaczkę limfoblastyczną.
Moje marzenie? Przed diagnozą: studia, kupno auta, usamodzielnienie się, zamieszkanie z partnerem, wyjazd w góry. Dziś to życie wśród bliskich – tak niewiele a tak wiele! Walczę z ostrą białaczką limfoblastyczną. Aby spełnić swoje marzenie, potrzebuję pomocy Dawcy szpiku. Zarejestruj się proszę, bo może uratujesz życie osobie, która tak jak ja, potrzebuje przeszczepienia!
– apeluje Magda.
Mecz Dawida - o życie
Dawid
Zanim zdiagnozowano u mnie chorobę, tak jak każdy nastolatek, spędzałem czas z rówieśnikami. Od najmłodszych lat uwielbiam piłkę nożną. Początkowo grywałem na podwórku z moją babcią, stałem na bramce, a babcia wcielała się w piłkarza - to były fantastyczne czasy! Następnie grałem w klubie MKS Zantka Chorzów. Jednym z moich marzeń jest zobaczenie meczu FC Barcelona na Camp Nou. Jak tylko wyzdrowieje, na pewno to zrobię!
– mówi Dawid o swojej pasji.
Obecnie jestem uczniem 3 klasy technikum o profilu lotniczym w Katowicach i z tą branżą wiąże swoje plany oraz marzenia. Teraz czeka mnie walka o życie, którą wiem, że wygram, bo jestem silnym chłopakiem i mam wspaniałą rodzinę!
– dodaje Dawid.
Jak pomóc Magdzie, Dawidowi i innym Pacjentom?
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowały się 1 734 723 osoby (sierpień 2020), spośród których 8 415 osób (wrzesień 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Renata Rafa
Specjalista ds. PR
e-mail: renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233