Wakacje to zawsze bardzo trudny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce maleją, a liczba Dawców – wyraźnie spada. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła Dawcom regularne donacje, sytuacja jest poważna i zaczyna brakować krwi ratującej życie. Jedną z osób, dla których krew jest bezcennym lekiem, jest 10-letnia Dominika, chora na ostrą białaczkę szpikową. Dziewczynka potrzebuje Dawcy szpiku oraz regularnych transfuzji krwi.
Narodowe Centrum Krwi
Potrzebują szpiku, ale również krwi
Dominika od początku swojej choroby, czyli od lipca 2019 roku, miała przetaczane składniki krwi - koncentraty czerwonych krwinek, koncentraty krwinek płytkowych, osocze, krioprecypitat. Nie jestem w stanie podać dokładnej, łącznej objętości, ale oceniam, że było to kilkadziesiąt litrów. W krytycznym czasie, gdy pojawiły się również zaburzenia układu krzepnięcia, było to nawet 5 przetoczeń różnych składników w ciągu doby.
– mówi Krzysztof Chomik, tata chorującej na nowotwór krwi 10-letniej Dominiki.
Dominika
W głębokich leukopeniach po chemioterapii, gdzie funkcje szpiku ustają na około 2 tygodnie - w naszym przypadku w miesięcznym cyklu leczenia - szpik nie produkuje składników krwi, więc trzeba je dostarczać z "zewnątrz". Dominika przeszła 5 cykli ciężkiej chemii, ale choroba powróciła i obecnie mija trzeci tydzień od rozpoczęcia cyklu po wznowie – szpik nie podjął jeszcze pracy. Ostatnie przetoczenie czerwonych krwinek córka miała zaledwie kilka godzin temu. W tym momencie Dominika potrzebuje nie tylko składników krwi pobieranych od Dawców, ale i niespokrewnionego Dawcy szpiku.
– dodaje Pan Krzysztof, tata Dominiki.
Od momentu, gdy Dominika zachorowała, oddaję krew regularnie. Będąc przy córce i patrząc na inne chore dzieci wiem, że nie można postąpić inaczej. Krew to nieoceniony lek - to dar życia, którym może podzielić się każdy z nas.
– podsumowuje Pan Krzysztof.
Dominika
Bezpieczne donacje w trakcie pandemii
Oddawanie krwi jest bezpieczne. Publiczna służba krwi podejmuje wszelkie działania, aby zachować maksymalne środki ostrożności. Przed wejściem do Centrum Krwiodawstwa sprawdzana jest temperatura ciała, Dawcy przestrzegają zachowania odpowiedniego dystansu społecznego i dezynfekują dłonie. Wypełniają także ankietę, w której odpowiadają na pytania, dotyczące ewentualnego kontaktu z osobą zakażoną czy mającą objawy, które mogłyby sugerować zakażenie. Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo została wprowadzona możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na donację – na dany dzień i konkretną godzinę.
- powiedziała Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.
Jakiej grupy krew jest potrzebna?
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,67 mln (czerwiec 2020), spośród których 8100 osób (maj 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom, zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Przysłupska
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904