Czy słyszał(a) Pan(i) o idei dawstwa szpiku? – to jedno z wielu pytań, które zostały zadane Polakom w ogólnopolskim badaniu „Nowotwory krwi oraz idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych w oczach Polaków w wieku od 18. do 55. roku życia”, zrealizowanym przez dom badawczy Biostat. W październiku, miesiącu Świadomości Idei Dawstwa szpiku, sprawdzamy, jak wielu Polaków spotkało się z tą ideą. Co pokazują wyniki?
Słyszymy, ale czy wiemy?
Świadomość Polaków
Skąd czerpiemy wiedzę?
Na czym polega rejestracja?
Jak oceniamy wiedzą swoją - i innych?
Ocena poziomu wiedzy Polaków
Ocena wiedzy swoich bliskich i znajomych
Ocena poziomu wiedzy własnej
Zawsze z niecierpliwością czekamy na wyniki badań, ponieważ ciekawi nas to, jak kształtuje się wiedza społeczeństwa w zakresie idei dawstwa szpiku. Co warto zaznaczyć, zdecydowanie lepsze i bardziej pozytywne oceny pojawiały się w odpowiedziach tych osób, które już są zarejestrowane, jako potencjalni Dawcy szpiku. To bardzo ważny dla nas wniosek, świadczący o tym, że potencjalni Dawcy szpiku podejmują swoją decyzję o rejestracji świadomie i już w momencie dołączenia do bazy Dawców Fundacji DKMS w większości posiadają przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu dawstwa szpiku - którą później my, jako Fundacja DKMS, staramy się poszerzyć m. in. za pomocą projektu - „Naszpikuj Się Wiedzą” czy biuletynu, wysyłanego raz do roku do niemal wszystkich Dawców zarejestrowanych w naszej bazie.
- podsumowuje wyniki Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Przysłupska
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln (1 593 253 wrzesień 2019 potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 7194 osób (wrzesień 2019) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.