Polki i Polacy bezinteresowność mają we krwi – tak wynika z badania przeprowadzonego w 2025 roku przez Biostat dla Fundacji DKMS. 83% z nas przyznaje, że w ostatnim czasie zrobiło coś z potrzeby serca. Bez wątpienia w tej grupie są studentki i studenci ze Stolicy, którzy właśnie rozpoczynają wiosenną odsłonę 16. edycji Helpers’ Generation. Od 7 kwietnia, w Światowy Dzień Zdrowia, zamiast indeksów – do rąk wezmą pałeczki wymazowe, by zarejestrować jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku. Jakie motywacje do pomagania przyświecają młodemu pokoleniu?
To dla nich naturalny odruch
Studenci to grupa pełna energii, ambicji i otwartości na zmiany – to właśnie w nich drzemie siła do podejmowania inicjatyw społecznych, organizowania akcji charytatywnych, wspierania potrzebujących czy angażowania się w wolontariat.
– podkreśla Aleksandra Anczyk, liderka Helpers’ Generation
Zobaczyłam ogłoszenie o akcji, w której można komuś pomóc, więc dołączyłam do innych wolontariuszy. Dla mnie był to odruch naturalny.
– wspomina Katarzyna Klimczyk, liderka Helpers’ Generation
Bezinteresowność w młodzieńczym wydaniu
Warto podkreślić, co nieustannie powtarzałam swoim wolontariuszom, że w tego typu inicjatywach nie liczby i motywacja są najważniejsze. Nie chodzi o to, by zarejestrować jak najwięcej osób czy bić rekordy w statystykach. W rzeczywistości każda jedna osoba, która zdecyduje się dołączyć do bazy dawców lub poświęcić swój czas dla innych jest na wagę złota a nawet życia osób walczących z nowotworami krwi.
– dodaje Aleksandra.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 17 lat jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia i jako Organizacja Pożytku Publicznego (KRS 0000 318 602), w którym zarejestrowanych jest się ponad 2 000 000 dawców, a 14 000 (styczeń 2025) to dawcy faktyczni. W tym roku każde przekazane dla Fundacji DKMS 1,5% podatku przyczyni się do bezpośredniego wsparcia pacjentów hematoonkologicznych poprzez zakup specjalistycznego sprzętu do szpitali i oraz pomoc psychologiczną dla chorych i ich bliskich. https://www.dkms.pl/dzialaj/pomoz-inaczej/1-5-procent