Dawcy szpiku, choć nie są aktorami, to często odgrywają główną rolę w życiu drugiego człowieka – osoby walczącej z nowotworem krwi. Tym jednym gestem, jakim jest rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku, zmieniają scenariusze wypełnione lękiem i walką o zdrowie w historie przepełnione nadzieją na drugie życie. Robią to bez światła reflektorów, nie otrzymują za to głośnego aplauzu, ale zyskują coś najcenniejszego – świadomość, że pomogli „bliźniakowi genetycznemu”, dla którego być może byli jedynym ratunkiem. Dodatkowo, faktyczni dawcy szpiku nabywają pewne przywileje. Rozpoczął się październik, Miesiąc Świadomości Idei Dawstwa Szpiku, w którym Fundacja DKMS przypomina o tym, w jak prosty sposób można komuś pomóc. Potwierdzić to może aż 14 000 osób – bo tylu dawców faktycznych liczy już baza fundacji.
- Choroby układu sercowo-naczyniowego, np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica, tętniak aorty.
- Choroba nowotworowa – przebyta lub czynna.
- Choroby zakaźne, np. HIV, HTLV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.
- Choroby autoimmunologiczne, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej. Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem stanowią np. zapalenie tarczycy Hashimoto, łuszczyca i inne.
- Choroby endokrynologiczne, np. nadczynność tarczycy, choroba Cushinga.
o to, czy wciąż podtrzymujemy swoją gotowość do pomocy pacjentowi oraz poinformowani o dostępnych metodach pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Otrzymamy także dokładne informacje na temat dalszych kroków. Po rozmowie telefonicznej koordynator prześle nam ankietę medyczną do wypełnienia – drogą mailową lub tradycyjną. Zanim przystąpimy do procedury, konieczne będzie potwierdzenie zgodności tkankowej z biorcą. W tym celu zostaniemy skierowani na badanie krwi w dogodnym dla nas terminie i miejscu. Od momentu badania krwi do pobrania komórek macierzystych lub szpiku może minąć od 1 do 3 miesięcy – w zależności od stanu zdrowia pacjenta.
Czas na donację – czy będzie bolało?
i pobudza szpik do pracy, powodując przejście komórek macierzystych do krwi.
W dniu pobrania dawca siedzi w wygodnym fotelu, a w obu przedramionach ma założone dwa dożylne dojścia (wenflony). Z jednego krew wypływa, trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste,
a następnie krew wraca do organizmu dawcy drugim dojściem. Taki zabieg trwa ok. 4-5 godzin i po jego zakończeniu dawca od razu może wrócić do domu.
Oddają szpik – zyskują przywileje
- Na czas badań wstępnych oraz pobrania dawcy przysługują pełnopłatne dni wolne.
- Dawca szpiku jest uprawniony do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ (np. konsultacja lekarska, wykonanie badań diagnostycznych, rehabilitacja czy drobne zabiegi niewymagające całodobowego przebywania w placówce medycznej).
- W wielu miejscowościach w Polsce dawcy mają prawo jeździć komunikacją miejską za darmo lub ze zniżką. Aby korzystać z darmowych przejazdów lub zniżki, dawca powinien okazać legitymację „Dawcy Przeszczepu” lub „Legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” oraz inny dokument, potwierdzający tożsamość dawcy, np. dowód osobisty.
- Bezpłatnego zaopatrzenia w leki (do wysokości limitu finansowania muszą być one objęte wykazem leków refundowanych). Na stronie http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/fupraw można sprawdzić, jakie leki są objęte refundacją.
- Bezpłatnego zaopatrzenia się w leki, które można stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 2 000 000 dawców, spośród których ponad 14 000 oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.