Powiększająca się baza potencjalnych dawców szpiku to większa szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla osób, które walczą z nowotworami krwi i wymagają przeszczepienia szpiku, by pokonać chorobę. Tegoroczny Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, obchodzony 28 maja, jest wyjątkowy, ponieważ niedawno baza Fundacji DKMS przekroczyła dwa miliony! Ta ogromna liczba aktywnych potencjalnych dawców szpiku plasuje Polskę na 5. miejscu na świecie i 3. w Europie.
Dawcy z Fundacji DKMS
w Polsce.
„2 miliony nie są na zawsze”
Zrozumienie idei dawstwa szpiku jest coraz większe. Dużo się zmieniło w tym temacie. Kiedy ktoś zachoruje, to zarówno rodzina jak i znajomi są gotowi oddawać swoje komórki macierzyste. Zwiększa się również szansa na znalezienie dawcy, to oczywiste, ale drugą sprawą jest rosnąca świadomość. Potencjalni dawcy są dziś dobrze wyedukowani i wiedzą, że procedura nie jest dla nich groźna, że mogą komuś uratować komuś życie. Ta wiedza pomaga nam z nimi współpracować, lepiej się rozumiemy.
- mówi prof. dr hab. n. med. Lidia Gil, Kierowniczka Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Dawcy starzeją się razem z nami, więc te 2 miliony nie są na zawsze. Trzeba pamiętać również o tym, że rocznie kilka tysięcy dawców ubywa z bazy, np. ze względu na wykluczenia zdrowotne. Im większa pula, im większy rejestr, tym szanse doboru dawcy dla pacjenta są większe, skraca się czas oczekiwania i wzrasta szansa na przeżycie.
- dodaje prof. dr hab. n. med. Lidia Gil.
Miasta i województwa z największą liczbą potencjalnych dawców
Kliniki pobierające
Ze strony Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS to kolejny krok, by ulepszać planowanie procedury oddania szpiku u dawcy w oparciu o dopasowanie jej do protokołu leczenia pacjenta. Kolejna klinika pobierająca na mapie Polski przyczyni się do tego, że dawcy z ODS Fundacji DKMS z woj. łódzkiego, których w bazie Fundacji DKMS jest ponad 95 000, nie będą musieli pokonywać wielu kilometrów, by ratować zdrowie i życie pacjentów hematologicznych z Polski i świata.
- podsumowuje dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 2 002 431 dawców, spośród których 13 203 (maj 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.