Diagnoza – ostra białaczka szpikowa – spadła na Piotra Sołtysiaka, 44-letniego lekarza z Krakowa, niczym grom z jasnego nieba. Czuł się osłabiony, ale zrzucił to na karb infekcji i intensywnego czasu przed Świętami Bożego Narodzenia. Gdy odebrał wyniki morfologii już wiedział, że nie mierzy się ze zwykłym przemęczeniem – w trybie pilnym trafił na SOR a następnie na oddział hematologiczny. Doktor Piotr pilnie potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Każdy, kto zarejestruje się do bazy Fundacji DKMS, zwiększy szanse Piotra – i wielu innych pacjentów - na wygranie najtrudniejszej walki – o zdrowie i życie.
Tym razem to lekarz potrzebuje pomocy
Piotr
Kiedy wyjdę ze szpitala, będę przytulał Żonę i Dzieci bez końca
Choroba przewróciła moje życie do góry nogami. Zatrzymała mnie w miejscu. Przyjąłem pierwszy cykl chemioterapii, ale potrzebne są kolejne, a potem czeka mnie przeszczepienie szpiku. Po wstępnym leczeniu odzyskałem nieco siły, na tyle, by móc kontaktować się z najbliższymi przez video-rozmowy. Możliwość zobaczenia i usłyszenia żony oraz dzieci bardzo dodaje mi sił. Gdy mój stan na to pozwala, staram się chodzić po pokoju, słuchać muzyki i czytać – mówi Piotr.
Codzienność szpitalna jest trudna – składają się na nią izolacja, niewyspanie oraz dolegliwości związane z leczeniem. Tęsknię za rodziną. Za byciem z żoną i dziećmi. Za zwykłą codziennością. I bieganiem na świeżym powietrzu – dodaje.
Pomoc zapisana w genach
W Tobie nadzieja na moje drugie życie
Oddanie szpiku, by uratować drugiego człowieka, to akt wielkiej dobroci, człowieczeństwa, miłości – mówi czekający na dawcę Piotr Sołtysiak.
Dzięki dawcy ja i inni chorzy możemy pokonać chorobę. Gdy tak się stanie, będę w nieskończoność przytulał żonę i dzieci. Zabiorę ukochaną na randkę do pewnej ładnej, krakowskiej kawiarni. Pojadę w Tatry. Będę biegał w maratonach, może nawet wystartuję w zawodach IronMan. Jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś – zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS i podaruj mnie i innym chorym szansę na zdrowie i życie – dodaje.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. Przekazywane na rzecz Fundacji DKMS 1,5 % wspiera walkę z nowotworami krwi. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 13 000 (styczeń 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.