4 poznańskie uczelnie biorą udział w wiosennej edycji projektu HELPERS’ GENERATION, który już od 10 lat jednoczy studentów wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Młodzi ludzie szukają „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów, którzy, by wyzdrowieć, muszą przejść transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych. Na uczelniach w prawie całej Polsce pojawią się stanowiska Fundacji DKMS, przy których na potencjalnych dawców szpiku czekać będą naszpikowani wiedzą wolontariusze, wyposażeni w pakiety do rejestracji. Wiosenna edycja HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 17 –23 kwietnia.
Dekada pomocy i 1297 dawców faktycznych
W kwietniu 2018 roku, podczas akcji rejestracji organizowanej przez Fundację DKMS na Politechnice Poznańskiej, zarejestrowałem się jako potencjalny dawca szpiku. Telefon z fundacji zadzwonił do mnie po około dwóch latach od tego momentu. Oczywiście zgodziłem się pomóc i odczuwałem z tego powodu ogromną radość, ale miałem też pewne obawy. Bałem się, że coś pójdzie nie tak i do pobrania nie dojdzie, ponieważ np. po wykonaniu typizacji potwierdzającej okaże się, że nie mam wystarczającej zgodności albo że Biorca nie doczeka do przeszczepienia. Bardzo chciałem komuś pomóc i wiedziałem, że to, co robię, jest po prostu dobre.
– mówi Maciej Chorążyczewski, faktyczny dawca szpiku.
Pobranie odbyło się w lutym 2020 roku. Oddałem krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej. Przez cały czas czułem się wyjątkowo. Hematolog odpowiadała na wszystkie pytania i sprawnie przeprowadziła mnie przez cały proces. Pielęgniarki towarzyszyły w donacji z ogromnym zaangażowaniem. Pamiętam, jak dbały o to, żebym przypadkiem nawet przez chwilę nie był głodny. Z każdą minutą rosła moja satysfakcja, duma i zadowolenie z tego, że robię coś, co jest dobre i ważne. W końcu nie każdego dnia ratuje się czyjeś życie, prawda?
– dodaje Maciej.
Największą euforię i ulgę poczułem ponad rok po pobraniu, gdy dostałem maila z Fundacji DKMS. "Przeszczepienie odbyło się zgodnie z planem, Biorca żyje, odzyskuje siły, powraca do zdrowia i coraz lepiej się czuje". Z trudem opanowałem wzruszenie. Wtedy dotarło do mnie, że dzięki temu, iż wtedy zgodziłem się porozmawiać z wolontariuszem, moja „bliźniaczka genetyczna”, około 35-letnia Belgijka, dostała szansę na drugie życie.
– podsumowuje Maciej.
Warsztaty - idea dawstwa szpiku w teorii i praktyce
Czy młodzi ludzie, angażując się w pomoc innym, mogą zmieniać świat? Oczywiście, że mogą! Tak naprawdę może to zrobić każdy i w każdym wieku, ale ludzie młodzi mają na to największą szansę, ponieważ są pełni pasji, wiary we własne możliwości oraz wartości, do których są przywiązani. Są też odważni i dzięki temu skłonni do podejmowania wyzwań. Tego brakuje dzisiejszemu światu, nastawionemu na bezpieczny zysk.
– powiedział Przemysław Kossakowski.
Pomaganie innym jest potężnym mechanizmem samopoznania i samodoskonalenia. Wiem to, bo sam zaangażowałem się w pomoc innym, przez co wyraźnie widzę i czuję, jak bardzo zmieniło to mnie i moje życie.
– dodał Przemysław Kossakowski.
Liderzy mówią - możesz pomóc!
Czym jest dla mnie dawstwo szpiku? To bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. To bohaterstwo, altruizm i szlachetność, które każdy ma w sobie - chociaż może nie zdawać sobie z tego sprawy. Trudno jest komuś pomóc, jeżeli nie ma się świadomości, że taką moc się posiada. Duża część społeczeństwa wciąż nie wie, z czym wiąże się dawstwo szpiku i jak bardzo jest to istotna kwestia dla pacjentów walczących z nowotworami krwi. Trzeba to podkreślać – bez niespokrewnionego dawcy szpiku wiele ludzkich historii zakończyło się - i może zakończyć się - przedwcześnie.
– mówi Krzysztof Zdanowicz, lider z Politechniki Poznańskiej.
Wiele osób sądzi, że szpik pobiera się z kręgosłupa. To mit! Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej i to wyłącznie w 10% spośród wszystkich pobrań. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc jest całkowicie bezbolesny. Nie bójcie się tej metody, strach ma tylko (niepotrzebnie) wielkie oczy.
– dodaje Krzysztof.
Zostając potencjalnym dawcą szpiku, dajemy nadzieję na zdrowie pacjentom mierzącym się z nowotworami krwi. Pamiętajmy o tym, że gdy stajemy się faktycznym dawcą, niczego nie tracimy, a inny człowiek – nasz „bliźniak genetyczny” – odzyskuje życie, odebrane mu przez chorobę.
– podsumowuje Krzysztof.
3,2,1…(studencka) akcja!
https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 850 000 dawców, spośród których 11 500 (luty 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Młodszy Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
michal.wyrzykowski@dkms.pl
+48 668 669 832