Styczeń to czas podsumowań, ale też wyznaczania nowych celów, a ten, dla Fundacji DKMS, od lat jest niezmienny - znalezienie zgodnego niespokrewnionego dawcy szpiku dla każdego potrzebującego pacjenta. W 2022 roku 78 000 osób zarejestrowało się jako dawca szpiku, a 1442 dawców z bazy Fundacji DKMS dało szansę na drugie życie osobom wymagającym przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Co jeszcze zrobiono w zakresie idei dawstwa szpiku w minionym roku?
Akcje rejestracji dawców w 2022 roku
1442 dawców faktycznych
Dawstwo szpiku w Polsce w 2022 roku – statystyki
Dar Fundacji DKMS
Wsparcie dla polskiej nauki
W kategorii badań podstawowych zwyciężył projekt dr Natalii Gawlik-Rzemieniewskiej ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która bada szlaki aktywacji limfocytów w chorobie GvHD (przeszczep przeciwko gospodarzowi). Laureatką w kategorii klinicznej została dr Alicja Sadowska-Klasa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – jej badania dotyczą molekularnych czynników występowania ciężkich postaci mikroangiopatii związanej z transplantacją u pacjentów po transplantacji od nie w pełni zgodnych dawców rodzinnych. Wysokość finansowania każdego projektu to 200 tys zł. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek odbyło się podczas XXX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w Bydgoszczy. Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój polskiej nauki w zakresie transplantologii.
– powiedział dr Tigran Torosian, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.
Razem przeciwko nowotworom krwi
2022 rok podsumowujemy słowem - „dziękujemy”. W imieniu Fundacji DKMS dziękujemy wszystkim osobom wspierającym ideę dawstwa szpiku - dawcom, medykom, wolontariuszom, firmom, darczyńcom, organizacjom, mediom. Zakończyliśmy rok z ogromną dumą, że udało się nam zrealizować wiele pięknych i ważnych inicjatyw, dedykowanych pacjentom. Milowym krokiem dla naszej organizacji było przekroczenie liczby 10 tysięcy dawców faktycznych, czyli osób, które już pomogły pacjentom walczącym z nowotworami krwi. To 10 tysięcy szans na życie dla chorych na nowotwory krwi od dawców z naszej fundacji. Nie dane nam było celebrowanie tego momentu, bo przed światem i także nami stanęły inne ważne wyzwania.
- powiedziała Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
Miniony rok był też dużym wyzwaniem i sprawdzianem dla nas wszystkich z niesienia pomocy. Po wybuchu wojny w Ukrainie nasza fundacja włączyła się w działania na rzecz ukraińskich pacjentów. Od pierwszych dni wojny zaangażowaliśmy się w inicjatywę zapoczątkowaną przez prof. Wojciecha Młynarskiego i Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz organizacje pacjenckie. Naszą rolą była koordynacja transportu medycznego dla ukraińskich pacjentów do klinik hematoonkologicznych, w których mogli kontynuować leczenie. Zaledwie 4 dni po inwazji Rosji na Ukrainę skoordynowaliśmy pierwszy transport dla trzech małych pacjentów, którzy trafili do Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W ciągu dwóch miesięcy blisko 30 pacjentów zostało przetransportowanych do placówek medycznych.
- dodała Ewa Magnucka-Bowkiewicz.
2023 rok – 15 rok działalności fundacji - rozpoczynamy z głowami pełnymi pomysłów i planów, by jeszcze lepiej realizować naszą misję, jaką jest znalezienie zgodnego dawcy dla każdego potrzebującego pacjenta.
– podsumowała Ewa Magnucka-Bowkiewicz.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 874 117 dawców, spośród których 11 458 (grudzień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.