Nowe miejsce na onkologicznej mapie Polski
Dotychczasowe warunki hospitalizacji były ciężkie. Sale w znacznej części były cztero- czy trzyłóżkowe. Leczenie onkologiczne jest długotrwałe i wymaga także zaplecza dla rodziców. Bardzo zależało mi na tym, aby stworzyć bezpieczne, komfortowe warunki dla małych pacjentów oraz ich rodziców i do tego dążyłem na przestrzeni ostatnich 10 lat. Udało się dzięki wsparciu m.in. Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Fundacji DKMS. A zatem nie po raz pierwszy okazało się, że niemożliwe staje się możliwe, jeśli spotyka się wielu życzliwych i gotowych do pomocy ludzi, na dodatek wrażliwych na cierpienie dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin.
- mówi prof. dr hab. med. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej
prof. Jacek Wachowiak
W nowej klinice znajdują się sale są jedno- lub dwuosobowe z zapleczem do całodobowego pobytu rodziców. Po raz pierwszy utworzyliśmy dla dzieci młodszych stanowisko noworodkowe, neonatologiczne, ponieważ rozpoznajemy około 120 nowych zachorowań z całej Polski. Zdarza się, że dziecko rodzi się już z nowotworem, guzem litym czy białaczką i ono wymaga szczególnej opieki medycznej oraz specjalistycznych warunków leczenia. W klinice powstały duża i wspaniale wyposażona pracownia rehabilitacji, apteka leku cytostatycznego, a także znakomita pracowania patomorfologii oraz cytofluorometrii. Myślę, że nastąpił skok cywilizacyjny w porównaniu z warunkami, które dotąd mieliśmy. To stwarza warunki do dalszego rozwoju onkologii dziecięcej.
- Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Derwich, Kierownik Oddziału V Kliniki OHiTP UM w Poznaniu
Klinika przyjazna rodzicom
19 sierpnia 2010 roku urodziła się moja druga córka, Hania. Miała być zdrowa. Chwilę później okazało się, że ma nowotwór. Znaleźliśmy się w klinice u profesora Jacka Wachowiaka. Na drewnianych krzesłach, w małej sali, w której były inne chore dzieci. Gdy doświadczy się czegoś takiego, to chce się zrobić coś, by polepszyć tę szpitalną rzeczywistość dzieci. Zaczęliśmy działać wspólnie, żeby zebrać fundusze. I powstał szpital, stworzony przez ludzi, którzy mieli wspólne marzenia, cele i wrażliwość. To ogromna zmiana na lepsze dla małych pacjentów, onkorodziców i personelu medycznego, który każdego dnia walczy o życie i zdrowie najmłodszych.
- mówi Michał Pawłowski, tata małej pacjentki, bezpośrednio zaangażowany w budowę kliniki
Razem w walce o zdrowie małych pacjentów
Z dumą i ogromnym wzruszeniem patrzymy na nowo wybudowaną klinikę. Cieszymy się, że Fundacja DKMS mogła być częścią tego niezwykle ważnego projektu, dzięki któremu mali pacjenci będą przechodzić przez leczenie onkologiczne w komfortowych warunkach. Fundacja DKMS od 2018 roku realizuje Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który stanowi dopełnienie naszej misji. W jego ramach wspieramy ośrodki hematoonkologiczne m.in. poprzez zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz inwestycje infrastrukturalne, a razem z organizacjami działającymi na rzecz chorych realizujemy szereg projektów, skierowanych do pacjentów. Wszystko po to, aby pomagać osobom chorym od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia. Patrząc na łzy wzruszenia profesora Jacka Wachowiaka, który poświęcił całe swoje zawodowe życie, by walczyć o zdrowie małych pacjentów, mamy pewność, że wspólnymi siłami stworzyliśmy wyjątkowe miejsce, zgodne z mottem kliniki „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
– mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 10 800 (wrzesień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Więcej informacji o Stowarzyszeniu Dzieciaki Chojraki:
***
Stowarzyszenie Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej, Dzieciaki Chojraki (KRS 0000102034)to poznańska organizacja non-profit z ponad dwudziestoletnim stażem. Stowarzyszenie zrzesza kilkanaście osób – lekarzy, rodziców dzieci leczonych onkologicznie i przyjaciół. Celem i misją Stowarzyszenia są działania na rzecz poprawy warunków leczenia w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM w Poznaniu.