Czas na wzrok 40+ Okiem eksperta, odc. 2 – OKULARY PROGRESYWNE

Czas na wzrok 40+ Okiem eksperta, odc. 2 – OKULARY PROGRESYWNE

Opublikowany

Najlepsze, jakie miałem w życiu; Widzę wreszcie dobrze z każdej odległości; W nich mam znów wzrok jak nastolatka – użytkownicy okularów progresywnych niemal zgodnym chórem potwierdzają, że progresy odmieniły ich codzienność. Jednocześnie na temat okularów progresywnych funkcjonuje wiele negatywnych mitów, powtarzanych głównie przez osoby, które nie nosiły ich nigdy, a „słyszały, że podobno…”. Jak naprawdę jest z tymi progresami, pytamy optometrystę Pawła Szczerbińskiego, eksperta kampanii edukacyjnej CZAS NA WZROK 40+.

Czym są okulary progresywne?

To rodzaj okularów, które dzięki specjalnej konstrukcji soczewek pomagają korygować jednoczesne widzenie dali, bliży i odległości pośrednich. Są to okulary dla wszystkich zmagających się z prezbiopią, czyli tak naprawdę dla każdego, kto przekroczył 40. rok życia i zaczął odczuwać problemy z widzeniem, których wcześniej nie było. Mogą być one różne, ale do najpowszechniejszych należą trudności z widzeniem z bliska: gdy musimy np. oddalać gazetę od oczu, żeby ją przeczytać, wtedy wiemy, że najprawdopodobniej prezbiopia już nas dosięgła i okulary progresywne są rozwiązaniem dla nas.

Paweł Szczerbiński

Paweł Szczerbiński.jpg

Jak działają okulary progresywne?

Szkła w okularach progresywnych skupiają w sobie 3 strefy widzenia: za wyraźne widzenie dali odpowiada ich górna część, za bliskie odległości – dolna, a środek zapewnia dobre widzenie pośrednie. Są bardziej kompleksowe niż np. okulary jednoogniskowe, które pozwalają świetnie widzieć z bliska, ale już chcąc zobaczyć coś oddalonego, musimy patrzeć ponad szkłami lub zmienić okulary na inne. Z progresami nie ma takiego kłopotu, ponieważ jedna para okularów wystarcza do wszystkiego.

Paweł Szczerbiński

Czy okulary progresywne można nosić mając wady wzroku?

Tak. Poleca się je przy prezbiopii, ale każde szkło da się spersonalizować tak, by dodatkowo korygowało krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Personalizować progresy można zresztą na różne sposoby, także wzbogacając je o specjalne powłoki, np. z filtrami UV.

Paweł Szczerbiński

Jak się dobiera takie okulary?

Każda soczewka w okularach progresywnych dostosowywana jest do naszych indywidualnych potrzeb: aktualnego stanu wzroku, ewentualnych wad, różnic pomiędzy lewym i prawym okiem, sposobu, w jaki nosimy okulary, naszych predyspozycji, aktywności, wykonywanego zawodu. Osoba, która nam te szkła dobiera, musi uwzględnić wiele czynników, ale najpierw wykona pogłębione badanie wzroku pod katem doboru okularów. Jeżeli jesteśmy zainteresowani okularami progresywnymi, udajemy się do salonu optycznego. Pracujący tam okulista lub optometrysta wykona odpowiednie badania, w oparciu o nie przygotuje zlecenie na wykonanie szkieł, następnie optyk gotowe szkła zamontuje w wybranej przez nas oprawie okularowej. Cały proces nie powinien zająć więcej niż 2 tygodnie.

Paweł Szczerbiński

Czy okulary progresywne wymagają długiej adaptacji?

Progresy wymagają adaptacji. Zazwyczaj trwa ona krótko, kilka dni, ale czasami przedłuża się do 2-3 tygodni. Do nowego sposobu widzenia jaki zapewniają okulary progresywne, trzeba dostosować zarówno oko, jak i mózg, zatem ważne jest też nasze nastawienie. Musimy się przygotować na to, że będziemy widzieć trochę inaczej niż wcześniej i nie możemy się zrażać po jednym dniu. Zapewniam, że początkowy dyskomfort, który miewają niektórzy użytkownicy szkieł progresywnych, mija szybko i gdy oswoimy się z okularami, nie będziemy chcieli zamienić ich na żadne inne. To, czego na pewno powinien nauczyć się każdy użytkownik okularów progresywnych, to właściwe wykorzystywanie szkieł. Gdy patrzymy na przedmiot położony blisko, opuszczamy wzrok w dolną część okularów; gdy patrzymy w dal, kierujemy wzrok bliżej górnej krawędzi oprawy; a gdy chcemy wyraźnie zobaczyć coś, co leży w średnim dystansie, wzrok kierujemy na środkową część soczewki.

Paweł Szczerbiński

Czy okulary progresywne są jedne na całe życie?

Nie, jak każde okulary, progresy też trzeba co jakiś czas zmieniać. Zazwyczaj progresy wymienia się co 2-3 lata, ale wszystko zależy od tempa, w jakim wzrok się pogarsza wraz z wiekiem. Dobrze dobrane okulary progresywne potrafią na chwilę zahamować ten proces, natomiast nie zatrzymają prezbiopii w ogóle, bo jest to naturalna i nieunikniona rzecz. Na pewno warto raz do roku zbadać wzrok u okulisty lub optometrysty w salonie optycznym i obserwować na co dzień, czy okulary sprawdzają się, tak jak trzeba, czy coś się pogorszyło w widzeniu. Ponadto możemy mieć kilka par okularów progresywnych w różnych oprawach, w wersjach szkieł bezbarwnych, fotochromowych, przeciwsłonecznych.

Paweł Szczerbiński

Ile kosztują okulary progresywne?

Ceny okularów progresywnych zaczynają się od kilkuset złotych, ale są osoby, które płacą za nie znacznie więcej. Ostateczny koszt takich okularów zależy oczywiście od wybranych opraw, kosztów montażu, ewentualnych dodatkowych funkcjonalności, jakie chcielibyśmy, by nasze szkła miały. Generalnie jednak mówimy o koszcie od kilkuset złotych wzwyż, czyli zważywszy na fakt, że jedna para progresów zastępuje kilka par „zwykłych” okularów, nie jest to cena wygórowana.

Paweł Szczerbiński

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

OKIEM EKSPERTA odc 2_OKULARY PROGRESYWNE_07_06_2018.pdf

pdf | 364 KB

Pobierz
OKIEM EKSPERTA odc 2_OKULARY PROGRESYWNE_07_06_2018.doc

doc | 108 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Czterdziestolatkowie ze wzrokiem sześćdziesięciolatków. Czy praca przy komputerze przyspiesza rozwój prezbiopii?

temu

Aż 86% osób po czterdziestym roku życia deklaruje wyraźne problemy ze wzrokiem, co związane jest z prezbiopią. Jest to naturalny proces fizjologiczny zachodzący wraz z wiekiem i objawiający się stopniowym pogorszeniem widzenia, szczególnie na bliskie odległości. Niby nic dziwnego, ale… jeszcze 15 – 20 lat temu problem prezbiopii dotyczył w dużej mierze osób starszych, ponad sześćdziesięcioletnich. Dlaczego granica wieku, w którym zauważamy symptomy prezbiopii, tak się przesunęła? Okazuje się, że jedną z przyczyn tego zjawiska może być wydłużona praca w bliży przed ekranami komputerów.
Czas na wzrok 40+ Okiem eksperta, odc. 1 - PREZBIOPIA

temu

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna CZAS NA WZROK 40+ poświęcona prezbiopii – pogarszaniu się widzenia wraz z wiekiem. Choć prezbiopia to przypadłość, która dotyka niemal wszystkich po „40”, wiedza o niej jest w naszym społeczeństwie wciąż bardzo niewielka. Poprosiliśmy optometrystę Pawła Szczerbińskiego, aby w przystępny sposób przybliżył najważniejsze fakty o prezbiopii: czym jest, czym nie jest i jak sobie z nią radzić.
Jesteś po czterdziestce? Sprawdź swój wzrok! Startuje ogólnopolska kampania edukacyjna CZAS NA WZROK40+

temu

Rozmazany tekst w gazecie, słaba akomodacja oka, gorsze widzenie po zmroku – to codzienność wszystkich, których dosięgła już prezbiopia. Prezbiopia jest efektem naturalnych zmian układu wzrokowego zachodzących z wiekiem. Dotyczy każdego po 40. roku życia i objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu. Choć łatwa do skorygowania, mało kto z osób nią dotkniętych sięga po pomoc specjalisty. Ten stan rzeczy ma zmienić kampania CZAS NA WZROK 40+, zainaugurowana 19 lutego w Warszawie.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.