Farma spełnionych marzeń

Farma spełnionych marzeń

Eko Farma Świętokrzyska jest największym w Polsce producentem organicznych warzyw i owoców, a na rynku ekologicznym działa od ponad 16 lat. Dla właścicieli – Łukasza i Olgi Gębka ekologiczne rolnictwo to powrót do sposobu uprawy ziemi, który był powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu i kontynuacja dziedzictwa dziadka. Firma działa jako rodzinna, choć zatrudnia ponad 100 osób. Wszystkich łączy wspólna pasja, szacunek do ziemi, miłość do natury i troska o najwyższą wartość odżywczą wytwarzanych produktów.

Upór, konsekwencja i cierpliwość

Przez lata swojej działalności Farma Świętokrzyska poszerzała ofertę, aby zapewnić konsumentowi jak najwyższej jakości produkty „z pola na talerz”. Począwszy od uprawy warzyw i owoców, przez ich konfekcjonowanie, przetwórstwo, dystrybucję czy wreszcie sprzedaż bezpośrednią do odbiorcy – zarówno na targach, jak i przez własny sklep internetowy BioZFarmy.pl. Każdy etap działalności Farmy Świętokrzyskiej podlega certyfikacji w jakości ekologicznej, a produkcja rolna dodatkowo certyfikacji Global Gap. Firma wyznaje zasadę, że najbardziej wartościowe dla zdrowia i najsmaczniejsze są warzywa i owoce świeże, bo zachowują najlepsze walory odżywcze, a poza sezonem warto dodatkowo spożywać przetwory. Równie ważne zdaniem firmy jest optymalizowanie transportu pod kątem tzw. food miles. To odległość, jaką musi pokonać jedzenie, zanim trafi z miejsca produkcji do konsumenta. Im jest mniejsza, tym mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery i możemy lepiej chronić środowisko. Zdaniem Łukasza Gębki, właściciela Farmy Świętokrzyskiej zapotrzebowanie na żywność ekologiczną jest coraz większe, bo rośnie świadomość konsumentów, którzy nie tylko z coraz większą uwagą czytają etykiety ze składem produktów, ale też chcą mieć pewność, że kupowana żywność została wytworzona w sposób szanujący naturalne środowisko. Łukasz Gębka dodaje:

Kluczem do sukcesu przy prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego jest upór, konsekwencja, cierpliwość i pokora

Z pola do słoika

Na Farmie Świętokrzyskiej warzywa i owoce są uprawiane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że wszystkie czynności wykonywane przy uprawie, począwszy od pozyskiwania nasion, przez pielęgnację, odchwaszczanie, walkę z chorobami czy szkodnikami, nawożenie i nawadnianie czy wreszcie zbiór plonów wykonuje się przy ogromnym zaangażowaniu pracy ludzkich rąk, bo wszelkie chemiczne wspomaganie upraw jest zabronione.   Zebrane warzywa i owoce są sprzedane przez firmę zarówno jako świeże, jak i wykorzystywane do produkcji własnych przetworów. Farma Świętokrzyska słynie ze swoich ogórków kiszonych, których smak przypomina nam ogórki z dzieciństwa oraz wegańskich i bezglutenowych przysmaków, jak Ekologiczny Bigos Wegański czy roślinne pasty oraz pasztety - zarówno warzywne, jak i z ziaren zbóż.

Własny sklep internetowy

Warzywa i owoce z Farmy Świętokrzyskiej są sprzedawane zarówno w sieciach handlowych w opakowaniach z oznaczeniem ekologicznym (unijny ekoliść), bezpośrednio przez firmę na lokalnych targach i piknikach oraz przez własny sklep internetowy – BioZFarmy.pl. Znajdziemy w nim również przetwory owocowo-warzywne Farmy Świętokrzyskiej, a także inne produkty ekologiczne, literaturę specjalistyczną oraz organiczne środki czystości.

Farma Świętokrzyska jest też członkiem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej: organizacji zrzeszającej przedstawicieli rynku żywności ekologicznej (rolników przetwórców, handlu detalicznego i hurtowników). Obecnie, jak wszyscy zrzeszeni w PIŻE, firma wspiera kampanię propagującą zrównoważoną produkcję, dystrybucję i konsumpcję żywności ekologicznej JEMY EKO.

Więcej informacji na stronie  www.farmaswietokrzyska.pl,  www.biozfarmy.pl  oraz  www.jemyeko.com
Załączniki

Pobierz wszystkie

Fot.2..JPG

grafika | 10,1 MB

Pobierz
Fot.1..JPG

grafika | 13,2 MB

Pobierz
Fot.3..jpg

grafika | 525 KB

Pobierz
Fot.4..jpg

grafika | 561 KB

Pobierz
logo farma swietokrzyska.png

grafika | 54,2 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Cuda zaklęte w butelkach

W ostatnich latach zapanowała prawdziwa moda na warzywne soki i kiszonki. Blogerzy oraz znani szefowie kuchni coraz częściej stawiają na lokalność, wynosząc na piedestał nasze polskie produkty. Z sezonowych warzyw i owoców można wyczarować najprawdziwsze cuda – mówią. Zw
Eko rolnictwo się opłaca

Jak przestawić się na eko i dlaczego warto?
Myśl globalnie, kupuj lokalnie

Badania pokazują, że polskich konsumentów cechuje szczególny patriotyzm i przywiązanie do rodzimych produktów. Według badań firmy Mintel[1] 55 proc. Polaków bardziej ufa żywności i napojom wyprodukowanym w Polsce. Niemal połowa konsumentów wykazuje większe zaufanie do produktów małych firm niż dużych koncernów. Nasz konsumencki patriotyzm nie przekłada się jednak na zachowania zakupowe. Tylko 15 proc.[2] produktów rolnictwa ekologicznego Polacy kupują lokalnie – bezpośrednio od dostawców czy w lokalnych sklepach. 
Eko zamiast chemii w jadłospisie

Obliczono, że w latach 90. XX wieku z pożywieniem zjadaliśmy 2 kg „chemii” rocznie. Szacuje się, że obecnie z jedzeniem dostępnym na rynku spożywamy jej nawet do 10 kg na rok! Naukowcy Uniwersytetu Newcastle przebadali żywność konwencjonalną i ekologiczną, a wyniki ich badań pokazują, że tylko w przypadku produktów organicznych, czyli eko, mamy szansę wyeliminować „chemię” z naszego jadłospisu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.