Ponad 450 uczniów z Olsztyna bierze udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy

Ponad 450 uczniów z Olsztyna bierze udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy

Instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED rozpoczęli w olsztyńskich szkołach podstawowych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. W trakcie zajęć lekarze i ratownicy medyczni z wieloletnim stażem ćwiczą z dziećmi jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, pokazują schematy postępowania w przypadku drgawek lub zakrztuszeń oraz uczą obsługi defibrylatora zewnętrznego AED.

Warsztaty odbywają się w ramach VIII edycji kampanii edukacyjnej „Umiem Pomóc”. Podczas trwających trzy godziny lekcyjne zajęć teoretyczno – praktycznych eksperci dzielą się z uczniami wiedzą i doświadczeniem, które każdego dnia wykorzystują w swojej pracy. Dzięki temu dzieci mają możliwość nabycia, pod okiem doświadczonych specjalistów, umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, zgodnych z aktualnymi wytycznymi Polskiej oraz Europejskiej Rady Resuscytacji.

Uratowanie komuś życia to najpiękniejszy dar

Utrzymujące się niepokojące statystyki na temat znikomej wiedzy w obszarze pierwszej pomocy potwierdzają słuszność kampanii „Umiem Pomóc”. Jak wskazują badania zrealizowane w 2018 r. przez agencję badawczą Kantar Public, 85 proc. ankietowanych  twierdzi, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest potrzebna, ale aż 69 proc. dorosłych Polaków nigdy nie uczestniczyło w tego rodzaju kursach i źle ocenia swoje kwalifikacje w zakresie ratowania ludzkiego zdrowia i życia. 89 proc. respondentów chciałoby nabyć umiejętności od osób odpowiednio przeszkolonych, w tym tych, które na co dzień zajmują się ratowaniem zdrowia i życia innych – lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek. Jednocześnie, aż 72 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby, żeby ich dziecko uczestniczyło w kursie udzielania pierwszej pomocy. Im wcześniej dzieci nabędą te umiejętności, tym lepiej.
Ideą całego przedsięwzięcia jest nie tylko wyposażenie dzieci w konkretną wiedzę, ale także wypracowanie w nich przeświadczenia o konieczności reakcji, gdy są świadkami sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy.

Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której czyjeś życie będzie zależało od podjęcia przez niego  działań. Dlatego, poprzez teoretyczne i praktyczne zajęcia, chcemy oswoić tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych szkoleń, stojąc wobec takiego wyzwania, nie wystraszą się, nie przejdą obojętnie, tylko zareagują zgodnie z wiedzą pozyskaną w trakcie warsztatów. Pamiętajmy, że próba podjęcia akcji ratunkowej jest obowiązkiem każdego z nas.

Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED

Zaszczepić w dzieciach odruch niesienia pomocy

Uczestnikami warsztatów „Umiem Pomóc” była dotychczas młodzież, która zbliżała się do granicy pełnoletności. Podczas VIII edycji kampanii z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów skorzystają 12-latkowie. Według wskazań Europejskiej Rady Resuscytacji osoby w tym wieku są już bowiem w stanie prawidłowo i skutecznie udzielić pierwszej pomocy - stąd pomysł objęcia projektem młodszej grupy.

Maciej Pająk, Dyrektor Ratownictwa Medycznego LUX MED

„Umiem Pomóc” w Olsztynie

Z możliwości nauki pierwszej pomocy pod okiem instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED w Olsztynie skorzysta ok. 450 dwunastolatków. W programie bierze udział sześć szkół. Wszystkie placówki otrzymają plakaty z zasadami pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu. Uczniowie zaś praktyczne karty obrazujące zasady postępowania z poszkodowanym wraz z numerami alarmowymi, a także gadżety zwiększające ich widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

O kampanii - stworzony przez Akademię Ratownictwa LUX MED ogólnopolski projekt „Umiem Pomóc” jest prowadzony nieprzerwanie od 2011 roku. Każdego roku teoretyczne i praktyczne zajęcia realizowane są w innym regionie Polski. Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało 4 600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia oraz Rzeszowa. VIII edycja odbywa się w szkołach podstawowych w Olsztynie. 

Załączniki

Pobierz wszystkie

Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (4).JPG

grafika | 135 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (6).JPG

grafika | 129 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (3).JPG

grafika | 164 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (7).JPG

grafika | 176 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (12).JPG

grafika | 240 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (2).JPG

grafika | 152 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (8).JPG

grafika | 184 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (11).JPG

grafika | 225 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (10).JPG

grafika | 163 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (9).JPG

grafika | 168 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (1).JPG

grafika | 85,8 KB

Pobierz
LUX MED_Umiem Pomóc_Olsztyn 2018_informacja prasowa.docx

docx | 107 KB

Pobierz
Inauguracja kampanii Umiem Pomóc_16.10.2018_SP 7_Olsztyn (5).JPG

grafika | 126 KB

Pobierz
umiem pomoc__LOGO.jpg

grafika | 1,94 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nie tylko październik – profilaktyka raka piersi przez cały rok

Statystycznie to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zdiagnozowanego raka piersi wśród kobiet w wieku 20-49 lat zwiększyła się w ostatnich trzech dekadach prawie dwukrotnie. Tak dużego wzrostu zachorowań
Uratuj komuś życie!

16 października Światowym Dniem Przywracania Czynności Serca
Rak prostaty – podstępny wróg mężczyzny

Statystyki  nie pozostawiają wątpliwości: rak prostaty, inaczej stercza, jest  drugim, po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. W Polsce problemy z prostatą, z uwagi na często wstydliwą dla mężczyzn  sferę, bywają lekceważone. Rozwój nowotworu gruczołu krokowego trwa   więc czasem latami. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, opublikowanego przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii  Skłodowskiej-Curie w Warszawie zachorowalność na raka prostaty wynosi  aż 9 tys. przypadków, a jego śmiertelność – ponad 4 tys. Jakie są  przyczyny i objawy choroby oraz jak przebiega jej leczenie?
Zatrucia grzybami leśnymi – jak je rozpoznać i reagować?

Wczesna jesień to czas leśnych wędrówek, spacerów i bardzo popularnego w Polsce grzybobrania. Nic dziwnego – grzyby podnoszą i uszlachetniają walory smakowe zup, sosów i świątecznych dań. To prawdziwa uczta dla podniebienia, ale w pełni bezpieczna tylko dla tych, którzy
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.