Uratuj komuś życie!

Uratuj komuś życie!

16 października Światowym Dniem Przywracania Czynności Serca

16 października br. obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. To doskonała okazja, żeby zastanowić się, ile Polacy wiedzą na temat pierwszej pomocy i jak wielu z nas, w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia, byłoby w stanie odpowiednio zareagować.
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w badaniu Pierwsza Pomoc zrealizowanym w czerwcu br. przez Kantar Public za zlecenie Grupy LUX MED. 85 proc. ankietowanych twierdzi, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest potrzebna, ale aż 69 proc. dorosłych Polaków nigdy nie uczestniczyło w tego rodzaju kursach i źle ocenia swoje kwalifikacje w zakresie ratowania ludzkiego zdrowia i życia. 89 proc. respondentów chciałoby nabyć umiejętności od osób odpowiednio przeszkolonych, w tym tych, które na co dzień zajmują się ratowaniem zdrowia i życia innych – lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek. 72 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby, żeby ich dziecko uczestniczyło w kursie z udzielania pierwszej pomocy, bowiem im wcześniej dzieci nabędą te umiejętności, tym lepiej.

Zaszczepić w dzieciach odruch niesienia pomocy

Wnioski płynące z badania potwierdzają słuszność kampanii Umiem Pomóc, realizowanej nieprzerwanie od 2011 roku przez Akademię Ratownictwa LUX MED. Nadrzędnym celem akcji jest nie tylko zapoznanie dzieci i młodzieży z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, ale także przełamywanie barier i strachu przed podjęciem działań w sytuacji, w której jest zagrożone czyjeś zdrowie lub życie. Według wskazań Europejskiej Rady Resuscytacji, dzieci w wieku 12 lat są w stanie prawidłowo i skutecznie udzielić pierwszej pomocy, dlatego tak ważne jest, by edukować je w tym zakresie już od najmłodszych lat.

Poprzez teoretyczne i praktyczne zajęcia, które prowadzimy, chcemy oswoić tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której czyjeś życie będzie zależało od podjęcia przez niego  działań. Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych szkoleń, stojąc wobec takiego wyzwania, nie wystraszą się, nie przejdą obojętnie, tylko zareagują zgodnie z wiedzą pozyskaną w trakcie warsztatów. Pamiętajmy, że próba podjęcia akcji ratunkowej jest obowiązkiem każdego z nas

– mówi Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED.

Coraz więcej osób może powiedzieć Umiem pomóc

W Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED zainaugurują VIII edycję kampanii Umiem Pomóc. W trakcie szkoleń dzieci wezmą udział w improwizowanych zdarzeniach i nauczą się między innymi, jak postępować w przypadku zadławienia lub zatrzymania oddechu i krążenia u poszkodowanego. Pod okiem doświadczonych specjalistów, będą miały możliwość nabycia umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zgodnych z aktualnymi wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji oraz Europejskiej Rady Resuscytacji.

Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało ponad 4600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia oraz Rzeszowa. W olsztyńskiej edycji akcji udział weźmie kolejnych 450 osób.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Zdjęcie_1.jpg

grafika | 44,2 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nie tylko październik – profilaktyka raka piersi przez cały rok

Statystycznie to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zdiagnozowanego raka piersi wśród kobiet w wieku 20-49 lat zwiększyła się w ostatnich trzech dekadach prawie dwukrotnie. Tak dużego wzrostu zachorowań
Ponad 450 uczniów z Olsztyna bierze udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy

Instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED rozpoczęli w olsztyńskich szkołach podstawowych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. W trakcie zajęć lekarze i ratownicy medyczni z wieloletnim stażem ćwiczą z dziećmi jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo – od
Rak prostaty – podstępny wróg mężczyzny

Statystyki  nie pozostawiają wątpliwości: rak prostaty, inaczej stercza, jest  drugim, po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. W Polsce problemy z prostatą, z uwagi na często wstydliwą dla mężczyzn  sferę, bywają lekceważone. Rozwój nowotworu gruczołu krokowego trwa   więc czasem latami. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, opublikowanego przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii  Skłodowskiej-Curie w Warszawie zachorowalność na raka prostaty wynosi  aż 9 tys. przypadków, a jego śmiertelność – ponad 4 tys. Jakie są  przyczyny i objawy choroby oraz jak przebiega jej leczenie?
Zatrucia grzybami leśnymi – jak je rozpoznać i reagować?

Wczesna jesień to czas leśnych wędrówek, spacerów i bardzo popularnego w Polsce grzybobrania. Nic dziwnego – grzyby podnoszą i uszlachetniają walory smakowe zup, sosów i świątecznych dań. To prawdziwa uczta dla podniebienia, ale w pełni bezpieczna tylko dla tych, którzy
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.