Energia dla wymagających

Energia dla wymagających

Opublikowany

Rynek funkcjonalnych napojów energetyzujących rośnie w Polsce dynamicznie, a jego wartość przekroczyła już 1,2 mld zł. Napędza go przede wszystkim moda na bycie aktywnym fizycznie, dlatego producenci szukają innowacji, wzbogacając swoje produkty o witaminy i dodatki funkcjonalne. Nie są jednak w stanie zaspokoić potrzeb świadomych i wymagających klientów, dla których podstawą wyboru jest naturalność produktu i brak syntetycznych polepszaczy. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi firma Poloniak – producent w 100% naturalnego i ekologicznego napoju energetyzującego.

Organiczna guarana, która daje „kopa”

BIO KOP z guarany  to unikalny na rynku ekologiczny energetyk wymyślony przez rodzinną firmę Poloniak. Napój stymuluje pracę mózgu i dodaje energii bez efektów ubocznych, które pojawiają się przy spożywaniu energetyków pełnych chemicznych dodatków. Sekret działania BIO KOPa leży w jego szczególnym składzie, opartym na naturalnych składnikach, których właściwości znane są od setek lat. BIO KOP jest naparem z organicznie uprawianych: guarany, kurkumy i mięty, z dodatkiem ekologicznych soków z agawy i cytryny. W 100 g BIO KOPa jest tylko 12 kalorii. Guarana jest gatunkiem pnącza rosnącego głównie w dorzeczu Amazonki. To z guarany pochodzi kofeina, która daje „kopa”, ale działa łagodniej niż kofeina z kawowca, za to dłużej utrzymuje pobudzający efekt. Do tego zwiększa umiejętność koncentracji i zapamiętywania, pomaga likwidować fizyczne i umysłowe zmęczenie. Drugi składnik BIO KOPa to kurkuma, powszechnie stosowana jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. Zawiera ona bioaktywne związki o silnych właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Trzecim składnikiem napoju jest aromatyczna mięta, od setek lat obecna w polskim zielniku, a jej dobroczynne działanie uspokajające i łagodzące dolegliwości żołądkowe jest powszechnie znane. Irena Szymczykiewicz-Tyl, założycielka firmy Poloniak podkreśla:

Chcieliśmy stworzyć prawdziwy, naturalny napój energetyzujący. Dlatego zwróciliśmy się ku składnikom roślinnym, których działanie znane jest od wieków. Uzyskaliśmy efekt pobudzający bez sięgania po syntetyczne dodatki. BIO KOP nie tylko działa, dając „kopa”, ale i dobrze smakuje dzięki zawartości ekologicznych soków z cytryny i agawy.

Niezwykły cukier z kłączy i korzeni

Inulina jest naturalnym wielocukrem, złożonym z cząsteczek glukozy i fruktozy. Nie jest jednak trawiona w przewodzie pokarmowym człowieka, spełnia więc funkcję błonnika. Ma łagodnie słodki smak, a jej indeks glikemiczny wynosi 14, zaś kaloryczność 160 kcal/100 g. Dietetycy pokładają w inulinie duże nadzieje, bo może ona w istotny sposób pomóc w walce z otyłością i chorobami dietozależnymi. Naturalnym źródłem inuliny są kłącza i korzenie takich roślin, jak: cykoria, topinambur, agawa czy mniszek lekarski. Inulina jest wielkim sprzymierzeńcem odchudzania i to nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale i właściwości zagęszczające i żelujące. Zastępuje w produktach tłuszcz, znacząco obniżając ich kaloryczność. Stosowana jest w proporcjach: 1 g inuliny za 4 g tłuszczu, co ogranicza kalorie z 36 do 1,5. Jednocześnie zastąpienie tłuszczu inuliną poprawia konsystencję i kremowość produktu. Jako błonnik pokarmowy inulina nie jest trawiona w przewodzie pokarmowym człowieka, ulega za to fermentacji przez mikroflorę jelitową. Jest prebiotykiem, który stymuluje prawidłowe funkcjonowanie flory jelit, co również wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Te wszystkie niezwykłe właściwości inuliny Poloniak wykorzystał tworząc prostą i pyszną przekąskę: BIO INULINKI kokosowe. W 100% organiczne, mają tylko dwa składniki: inulinę i wiórki kokosowe. Poloniak Sp. z o.o.  jest rodzinną firmą założoną w 1999 roku przez Irenę Szymczykiewicz-Tyl, aktorkę Teatru STU i Kabaretu Olgi Lipińskiej, którą prowadzi wraz z mężem. Od 7 lat głównym kierunkiem działania spółki jest produkcja certyfikowanej żywności ekologicznej. Poloniak jest też członkiem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej: organizacji zrzeszającej przedstawicieli rynku żywności ekologicznej (rolników przetwórców, handlu detalicznego i hurtowników). Obecnie, jak wszyscy zrzeszeni w PIŻE, firma wspiera kampanię propagującą zrównoważoną produkcję, dystrybucję i konsumpcję żywności ekologicznej JEMY EKO.

Więcej informacji na stronie www.poloniak.pl  oraz  www.jemyeko.com

 ***
Kampania „Jemy eko” jest finansowana przecz członków Polskiej Izby Żywności Ekologicznej oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Zdjęcie_1.jpg

grafika | 4,51 MB

Pobierz
bio_kop_z_guarany.jpg

grafika | 86,8 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Farma spełnionych marzeń

temu

Eko Farma Świętokrzyska jest największym w Polsce producentem organicznych warzyw i owoców, a na rynku ekologicznym działa od ponad 16 lat. Dla właścicieli – Łukasza i Olgi Gębka ekologiczne rolnictwo to powrót do sposobu uprawy ziemi, który był powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu i kontynuacja dziedzictwa dziadka. Firma działa jako rodzinna, choć zatrudnia ponad 100 osób. Wszystkich łączy wspólna pasja, szacunek do ziemi, miłość do natury i troska o najwyższą wartość odżywczą wytwarzanych produktów.
Eko zamiast chemii w jadłospisie

temu

Obliczono, że w latach 90. XX wieku z pożywieniem zjadaliśmy 2 kg „chemii” rocznie. Szacuje się, że obecnie z jedzeniem dostępnym na rynku spożywamy jej nawet do 10 kg na rok! Naukowcy Uniwersytetu Newcastle przebadali żywność konwencjonalną i ekologiczną, a wyniki ich badań pokazują, że tylko w przypadku produktów organicznych, czyli eko, mamy szansę wyeliminować „chemię” z naszego jadłospisu.
EKO PLANETA

temu

Chcesz odżywiać się zdrowo i bezpiecznie? Masz dziecko na specjalnej diecie? Troszczysz się o środowisko naturalne? A może po prostu brakuje Ci wiedzy o żywności organicznej? Poznaj markę BIO PLANET – producenta i dystrybutora certyfikowanych produktów ekologicznych, który od 12 lat popularyzuje wśród swoich klientów ideę zdrowego odżywiania i inspiruje do poszukiwania nowych, nieskażonych chemią smaków.
Ekologiczna mleczarnia z serca Mazur

temu

EkoŁukta to pierwsza mleczarnia w Polsce, która w 2008 rozpoczęła produkcję ekologicznego nabiału na szeroką skalę. Jako jedyna jest sprofilowana na wytwarzanie produktów organicznych i oferuje konsumentom ich pełny asortyment. Firma postawiła również na produkty tradycy
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.