Ekologiczna mleczarnia z serca Mazur

Ekologiczna mleczarnia z serca Mazur

Opublikowany

EkoŁukta to pierwsza mleczarnia w Polsce, która w 2008 rozpoczęła produkcję ekologicznego nabiału na szeroką skalę. Jako jedyna jest sprofilowana na wytwarzanie produktów organicznych i oferuje konsumentom ich pełny asortyment. Firma postawiła również na produkty tradycyjnie polskie, jak masło, zsiadłe mleko czy twaróg, wytwarzane według prostych receptur, często ręcznie formowane. To dlatego konsumenci odnajdują w nich autentyczny smak i zapach, jak w wiejskich produktach mlecznych z dawnych lat.

Eko mleko od krów wypasanych na zielonych łąkach

Podstawą całej produkcji ekologicznego nabiału w EkoŁukta jest oczywiście surowiec – organiczne mleko pochodzące głównie z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych Warmii i Mazur oraz Kaszub. Dlatego podobnie jak eko mleko, tak i produkty z niego wytworzone nie zawierają pozostałości pestycydów, hormonów czy antybiotyków. Wszystkie wyroby EkoŁukta produkowane są z ekologicznego mleka pasteryzowanego, metodami tradycyjnymi. Nie zawierają syntetycznych środków zapachowych, smakowych, barwników czy środków konserwujących. Robert Saluda, prezes EkoŁukta podkreśla: 

Nasze produkty mają po prostu autentyczny smak. Wytwarzamy je w tradycyjny sposób, co pozwala zachować ich jak najlepszą wartość odżywczą. Są niskoprzetworzone i mają certyfikat ekologiczny, który symbolizuje unijny ekolistek.

Robert Saluda, prezes EkoŁukta

Masło i maślanka

Ekologiczne masło w EkoŁukta jest produkowane z pasteryzowanej śmietanki, zawiera 82% tłuszczu. Do jego wytworzenia wykorzystywana jest tradycyjna masielnica, dzięki czemu ma zapach i smak tradycyjnego masła. Maślane osełki są w EkoŁukta ręcznie ważone, formowane i pakowane. Podczas produkcji masła powstaje ekologiczna maślanka, która ze względu na swój skład, tj. niską zawartość tłuszczu, stosunkowo dużą zawartość fosfolipidów oraz dodatek bakterii fermentacji mlekowej jest produktem lekkostrawnym. Fosfolipidy w niej zawarte chronią i wspomagają pracę wątroby.

Twaróg wiejski

W EkoŁukta twaróg wiejski jest także formowany i pakowany ręcznie, dzięki czemu ziarna twarogowe mają charakterystyczną delikatną konsystencję twarogu dawniej wytwarzanego przez gospodynie na wsiach. Na jego bazie produkuje się ekologiczne serki smakowe, które nie są homogenizowane, wszystkie dodatki do nich, jak czekolada czy owoce, także pochodzą z certyfikowanych upraw organicznych.
półtłusty nowe logo.jpg

Sery dojrzewające

W EkoŁukta produkowane są trzy typy serów dojrzewających: śmietankowy, mazurski i gouda. Każdy z nich, dzięki odpowiednim szczepom bakterii, ma niepowtarzalny smak, zapach i konsystencję. Dojrzewanie serów EkoŁukta trwa od 3 do 6 tygodni, najdłużej w przypadku sera typu gouda.

Jogurty naturalne i owocowe

Ekologiczne mleko z Warmii i Mazur, do tego owoce z certyfikowanych upraw organicznych: truskawki, wiśnie, brzoskwinie, jagody i jabłka. Wybrane smaki jogurtów EkoŁukta mają także dodatek ziaren zbóż, jak owies, żyto i jęczmień, również uprawianych ekologicznie.

Jedz dla zdrowia

Przyjazne środowisku przyrodniczemu metody produkcji połączone z najwyższej jakości surowcem pozyskiwanym z ekologicznych, regionalnych upraw i hodowli rolniczych przekładają się nie tylko na niepowtarzalny, autentyczny smak mlecznych produktów EkoŁukta. Mają one również bogactwo dobroczynnych składników odżywczych, jak nienasycone kwasy tłuszczowe, dobre proporcje kwasów Omega-6 do Omega-3, więcej witaminy E i przeciwutleniaczy, jak karotenoidy. Ekologiczne mleko, z którego są produkowane zawiera także więcej białek: α-laktoalbuminy, β-laktoglobuliny, laktoferyny i lizyny. W organicznym mleku jest także więcej sprzężonego kwasu linolowego, czyli CLA. CLA wykazuje liczne działania prozdrowotne, w tym przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i poprawiające działanie układu odpornościowego.

Mleczarnia EkoŁukta jest też członkiem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej: organizacji zrzeszającej przedstawicieli rynku żywności ekologicznej (rolników przetwórców, handlu detalicznego i hurtowników). Obecnie, jak wszyscy zrzeszeni w PIŻE, firma wspiera kampanię propagującą zrównoważoną produkcję, dystrybucję i konsumpcję żywności ekologicznej JEMY EKO.

Więcej informacji na stronie www.ekolukta.pl oraz  www.jemyeko.com

*** Kampania „Jemy eko” jest finansowana przecz członków Polskiej Izby Żywności Ekologicznej oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Masło_EkoŁukta_2.jpg

grafika | 85,9 KB

Pobierz
Masło_EkoŁukta_1.jpg

grafika | 97,6 KB

Pobierz
półtłusty nowe logo.jpg

grafika | 3,13 MB

Pobierz
logo ekołukta.png

grafika | 21,2 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Farma spełnionych marzeń

temu

Eko Farma Świętokrzyska jest największym w Polsce producentem organicznych warzyw i owoców, a na rynku ekologicznym działa od ponad 16 lat. Dla właścicieli – Łukasza i Olgi Gębka ekologiczne rolnictwo to powrót do sposobu uprawy ziemi, który był powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu i kontynuacja dziedzictwa dziadka. Firma działa jako rodzinna, choć zatrudnia ponad 100 osób. Wszystkich łączy wspólna pasja, szacunek do ziemi, miłość do natury i troska o najwyższą wartość odżywczą wytwarzanych produktów.
Eko zamiast chemii w jadłospisie

temu

Obliczono, że w latach 90. XX wieku z pożywieniem zjadaliśmy 2 kg „chemii” rocznie. Szacuje się, że obecnie z jedzeniem dostępnym na rynku spożywamy jej nawet do 10 kg na rok! Naukowcy Uniwersytetu Newcastle przebadali żywność konwencjonalną i ekologiczną, a wyniki ich badań pokazują, że tylko w przypadku produktów organicznych, czyli eko, mamy szansę wyeliminować „chemię” z naszego jadłospisu.
Energia dla wymagających

temu

Rynek funkcjonalnych napojów energetyzujących rośnie w Polsce dynamicznie, a jego wartość przekroczyła już 1,2 mld zł. Napędza go przede wszystkim moda na bycie aktywnym fizycznie, dlatego producenci szukają innowacji, wzbogacając swoje produkty o witaminy i dodatki funkcjonalne. Nie są jednak w stanie zaspokoić potrzeb świadomych i wymagających klientów, dla których podstawą wyboru jest naturalność produktu i brak syntetycznych polepszaczy. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi firma Poloniak – producent w 100% naturalnego i ekologicznego napoju energetyzującego.
EKO PLANETA

temu

Chcesz odżywiać się zdrowo i bezpiecznie? Masz dziecko na specjalnej diecie? Troszczysz się o środowisko naturalne? A może po prostu brakuje Ci wiedzy o żywności organicznej? Poznaj markę BIO PLANET – producenta i dystrybutora certyfikowanych produktów ekologicznych, który od 12 lat popularyzuje wśród swoich klientów ideę zdrowego odżywiania i inspiruje do poszukiwania nowych, nieskażonych chemią smaków.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.