Solidarność Spożywców rusza z programem W RODZINIE SIŁA!

Solidarność Spożywców rusza z programem W RODZINIE SIŁA!

Opublikowany

„Solidarność” Przemysłu Spożywczego rozpoczyna działania edukacyjne w ramach programu W RODZINIE SIŁA! To akcja mająca wspierać rodziców w ochronie niepełnoletnich przed dostępem do alkoholu i przedwczesną inicjacją alkoholową. Organizatorzy zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu. W tym celu stworzyli Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica – zbiór zasad pomagających uniknąć zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego picia napojów z procentami. Program został objęty honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wszystko zaczyna się w rodzinie

W centrum zainteresowania twórców programu znajduje się rodzina. W dużej mierze to właśnie na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za to, kiedy i w jaki sposób ich dzieci sięgną po napoje procentowe. Jak pokazują badania „Postawy młodzieży wobec alkoholu”[i], przeprowadzone przez CBOS, młodzież, za miejsce inicjacji alkoholowej, ponad dwukrotnie częściej wymieniała własny dom (34,6 proc.) niż lokalizację „pod chmurką” (15,7 proc.). Alkoholowy „debiut” młodych ludzi w większości przypadków odbywał się w towarzystwie. Najczęściej wskazywano na obecność rówieśników (48,7 proc.), jednak co trzeci badany (33,4 proc.) smak alkoholu poznał z rodzicami lub innymi pełnoletnimi członkami rodziny.
     
Dom rodzinny jest zatem pierwszym i najważniejszym miejscem kształtowania odpowiedzialnego podejścia młodzieży do alkoholu. Inicjatorzy programu wiedzą, jak trudnym zadaniem jest wychowanie dzieci, w tym wpajanie zasad postępowania wobec alkoholu. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, stworzyli Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Dawanie dobrego przykładu to jedna z najważniejszych zasad mądrej miłości rodzicielskiej. Dla nas, pracowników browarów, którzy często od pokoleń zajmują się warzeniem piwa, przestrzeganie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jest szczególnie ważne. Chcemy, aby Dekalog służył rodzicom jako podpowiedź i oparcie w różnych sytuacjach wychowawczych.

Jan Hałaś, Przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ „Solidarność"

W realizowaniu naszych założeń bezcenne jest wsparcie tych, dla których kluczowe znaczenie mają sprawy związane z ochroną osób małoletnich i tworzeniem dobrych wzorców dla młodzieży. Tym bardziej cieszymy się z objęcia honorowego patronatu nad programem przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Zbigniew Sikorski, Przewodniczący Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność"

Działania W RODZINIE SIŁA! mają  stanowić wsparcie i drogowskaz dla wszystkich dorosłych, aby wiedzieli, jak mądrze wychowywać dzieci i skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom nieodpowiedzialnego picia. W pełni popieramy program, którego celem jest zapobieganie problemom dostępu i spożywania alkoholu przez nieletnich poprzez kształtowanie odpowiednich wzorców zamiast wprowadzania kolejnych, często bezskutecznych ograniczeń i zakazów. To postawa otoczenia, rodziców i odpowiednie wzorce wyniesione z domu stanowią najlepszą ochronę nieletnich przed spożywaniem alkoholu.

Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny ZPPP – Browary Polskie

W edukacji siła

Działania promujące postulaty programu W RODZINIE SIŁA! na pierwszym etapie są skierowane do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. „Solidarność” Przemysłu Spożywczego chce promować inicjatywę również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary. Idee programu, a w szczególności opracowany na jego potrzeby Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica będą popularyzowane podczas pikników zakładowych i wydarzeń edukacyjnych organizowanych przez lokalne władze i organizacje społeczne.

Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica:

 1. Wyznaczam wyraźne granice – alkohol jest tylko dla dorosłych
 2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
 3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
 4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
 5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
 6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy
 7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
 8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
 9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
 10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

  [i] Badanie pn. Postawy młodzieży wobec alkoholu zostało zrealizowane przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie ZPPP Browary Polskie. Pomiar realizowany był w dniach od 18 marca 2016 roku do 05 kwietnia 2016 roku.

  Kopiuj tekst

  Udostępnij

  Powiązane artykuły
  Jak uchronić dziecko przed dostępem do alkoholu?

  temu

  Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem, nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci, nie żartuję z dzieckiem o alkoholu – to tylko kilka zasad z Dekalogu Odpowiedzialnego Rodzica. Jego pomysłodawcą jest „Solidarność” Przemysłu Spożywczego, która uruchomiła program edukacyjny W RODZINIE SIŁA! To inicjatywa wspierająca rodziców w ochronie niepełnoletnich przed dostępem do alkoholu.
  Dobrowolne znaki odpowiedzialnościowe branży piwowarskiej lepiej widoczne i rozpoznawalne niż obowiązkowe ostrzeżenia zdrowotne

  temu

  Znaki „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” i „W ciąży nie piję alkoholu” są bardziej widoczne i lepiej rozpoznawalne przez społeczeństwo niż obowiązkowe ostrzeżenia zdrowotne. Jak wynika z badań, spontaniczna świadomość znaku „Nigdy nie jeżdż
  Wartość sektora piwowarskiego dla gospodarki narodowej przeszło dwa razy większa niż budżet państwa na naukę

  temu

  O wpływie branży na polską gospodarkę i stojących przed sektorem wyzwaniach ekonomicznych i społecznych dyskutowali uczestnicy II Kongresu Pracowników Branży Piwowarskiej.. 19,4 mld złotych to wielkość wkładu branży piwowarskiej w gospodarkę narodową, czyli tzw. war
  Farma spełnionych marzeń

  temu

  Eko Farma Świętokrzyska jest największym w Polsce producentem organicznych warzyw i owoców, a na rynku ekologicznym działa od ponad 16 lat. Dla właścicieli – Łukasza i Olgi Gębka ekologiczne rolnictwo to powrót do sposobu uprawy ziemi, który był powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu i kontynuacja dziedzictwa dziadka. Firma działa jako rodzinna, choć zatrudnia ponad 100 osób. Wszystkich łączy wspólna pasja, szacunek do ziemi, miłość do natury i troska o najwyższą wartość odżywczą wytwarzanych produktów.
  Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
  Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.