„Jemy eko” na sportowo
Kopiuj tekst

„Jemy eko” na sportowo

Już 15 września br. kampania „Jemy eko” powita uczestników sportowo-rodzinnego pikniku na błoniach PGE Narodowego w ramach Narodowego Dnia Sportu. Na ekologicznym stoisku zorganizowanym przez Polską Izbę Żywności Ekologicznej czekać będą degustacje organicznych produktów i warsztaty z Katarzyną Bosacką, znaną dziennikarką telewizyjną, ekspertką zdrowego żywienia i entuzjastką żywności ekologicznej.
Piknik na błoniach PGE Narodowego w Warszawie jest największym wydarzeniem w ramach tegorocznej, szóstej już edycji Narodowego Dnia Sportu. Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska akcja społeczna skierowana do Polaków w każdym wieku, a jej celem jest propagowanie aktywności sportowej i zdrowego stylu życia. Zaplanowany na 15 września br. piknik będzie kulminacyjnym punktem akcji. Tego dnia błonia PGE Narodowego zamienią się w wielki plac treningowy dla całych rodzin z setkami dyscyplin sportowych, od sztuk walki, poprzez jogę, taniec, kajakarstwo, żeglarstwo, fitness, piłkę nożną i mniej znane dziedziny sportu, jak pumptruck czy brazylijska indiaca.  Poza treningami i dobrą zabawą, organizatorzy przygotowali szereg innych aktywności, aby wszyscy uczestnicy mogli zadbać o swoje zdrowie: porady dietetyków, trenerów i lekarzy czy seanse relaksacyjne w saunach i termach.

„Jemy eko” na najzdrowszym pikniku w Polsce

Kampania „Jemy eko” wpisuje się w ideę promowania zdrowej diety i aktywnego stylu życia, dlatego aktywnie włącza się w działania w ramach Narodowego Dnia Sportu. Na pikniku 15 września br. przygotowane będzie specjalne stoisko kampanii, zorganizowane przez Polską Izbę Żywności Ekologicznej. W godzinach 12:00 – 17:00 uczestnicy pikniku będą mogli poznać certyfikowane produkty ekologiczne członków PIŻE, m.in. Poloniak, Bio Food czy Eko Wital, posmakować je, porozmawiać z ekspertami na temat właściwości odżywczych i prozdrowotnych produktów bio, posłuchać na czym polega rolnictwo ekologiczne oraz dlaczego powinniśmy wybierać tylko produkty certyfikowane, oznakowane ekoliściem. Gościem specjalnym na stoisku „Jemy eko” będzie Katarzyna Bosacka, znana wszystkim dziennikarka telewizyjna, prowadząca popularny program „Wiem, co jem i wiem, co kupuję”.

Warsztaty z Katarzyną Bosacką

Uznawana przez Polki za autorytet w dziedzinie zdrowego żywienia, Katarzyna Bosacka od lat propaguje żywność organiczną, a jej zasługi w na rzecz edukacji ekologicznej i prozdrowotnej zostały wyróżnione Laurem Ekoprzyjaźni przez miesięcznik Ekonatura. Na stoisku „Jemy eko” Katarzyna Bosacka poprowadzi specjalne warsztaty w godzinach 12.00 – 13.30, podczas których wprowadzi uczestników w świat eko żywności oraz podpowie, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze produktów. Pokaże uczestnikom jak mądrze wybierać produkty żywnościowe oraz jakie korzyści prozdrowotne i smakowe daje nam żywność organiczna.

Porady i warsztaty dietetyczne

Od godziny 12.00 na stoisku kampanii dostępna będzie dietetyczka, mgr Martyna Smolińska, z którą uczestnicy pikniku będą mogli odbyć indywidualne konsultacje oraz wziąć udział w warsztatach kulinarno-dietetycznych, które zostały zaplanowane na godz. 13.30. Podczas warsztatów skupimy się na zdrowych przekąskach dla osób aktywnych fizycznie, komponowanych z produktów organicznych. Wspólnie z Martyną Smolińską uczestnicy przygotują „kulki mocy” z masłem orzechowym oraz daktylami, które od razu będzie można zjeść i zyskać energię, by potrenować w ramach sportowych atrakcji przygotowanych na pikniku Narodowego Dnia Sportu.
Organizatorzy kampanii „Jemy eko” serdecznie zapraszają wszystkich chcących poznać świat zdrowej certyfikowanej żywności ekologicznej i przekonać się, jak wiele korzyści dla zdrowia całej rodziny dają produkty organiczne. Do zobaczenia już 15 września,  w godz. 12.00 – 17.00 na błoniach PGE Narodowego!

Więcej informacji na stronie www.jemyeko.com
***
Kampania „Jemy eko” jest finansowana przecz członków Polskiej Izby Żywności Ekologicznej oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Powiązane artykuły
Cuda zaklęte w butelkach

W ostatnich latach zapanowała prawdziwa moda na warzywne soki i kiszonki. Blogerzy oraz znani szefowie kuchni coraz częściej stawiają na lokalność, wynosząc na piedestał nasze polskie produkty. Z sezonowych warzyw i owoców można wyczarować najprawdziwsze cuda – mówią. Zw
Eko rolnictwo się opłaca

Jak przestawić się na eko i dlaczego warto?
Myśl globalnie, kupuj lokalnie

Badania pokazują, że polskich konsumentów cechuje szczególny patriotyzm i przywiązanie do rodzimych produktów. Według badań firmy Mintel[1] 55 proc. Polaków bardziej ufa żywności i napojom wyprodukowanym w Polsce. Niemal połowa konsumentów wykazuje większe zaufanie do produktów małych firm niż dużych koncernów. Nasz konsumencki patriotyzm nie przekłada się jednak na zachowania zakupowe. Tylko 15 proc.[2] produktów rolnictwa ekologicznego Polacy kupują lokalnie – bezpośrednio od dostawców czy w lokalnych sklepach. 
Farma spełnionych marzeń

Eko Farma Świętokrzyska jest największym w Polsce producentem organicznych warzyw i owoców, a na rynku ekologicznym działa od ponad 16 lat. Dla właścicieli – Łukasza i Olgi Gębka ekologiczne rolnictwo to powrót do sposobu uprawy ziemi, który był powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu i kontynuacja dziedzictwa dziadka. Firma działa jako rodzinna, choć zatrudnia ponad 100 osób. Wszystkich łączy wspólna pasja, szacunek do ziemi, miłość do natury i troska o najwyższą wartość odżywczą wytwarzanych produktów.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.