Projekt dający szansę na życie
Potencjalni Dawcy w województwach
Zarejestrowałam się i zostałam Dawcą
Zarejestrowałam się w bazie Fundacji DKMS w 2019 roku, podczas akcji na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Około pół roku później zadzwonił do mnie telefon z fundacji. Podczas rozmowy usłyszałam, że mogę dać komuś szanse na życie, że to właśnie mojej pomocy ktoś potrzebuje.
– wspomina Jola Rakowska, Dawczyni faktyczna.
Podczas rozmowy wytłumaczono mi metody oddania krwiotwórczych komórek macierzystych – w moim przypadku pobranie odbyło się metodą z talerza kości biodrowej. Po zabiegu otrzymałam kolejny telefon, tym razem z informacją, że moim „bliźniakiem genetycznym” jest kobieta z Niemiec. Nie pamiętam, czy zaraz po donacji miałam jakieś myśli, ale teraz cieszę się, że ktoś – dzięki mojej decyzji – ma nadzieję na przyszłość.
– mówi Jola.
Tym, którzy być może wahają się lub obawiają samej procedury oddania, powiem coś być może banalnego - nie ma czego się bać! Podczas samego pobrania byłam pod narkozą, a później, oprócz trzydniowego lekkiego „ciągnięcia” na dole pleców, nie miałam, żadnych problemów. To lekka niedogodność w zamian za czyjąś szansę na zdrowie i życie.
– dodaje Dawczyni faktyczna.
4 pytania do studenckiej liderki
Po dotarciu na stanowisko Fundacji DKMS wolontariusz wręczy nam kopertę z zestawem rejestracyjnym. Zamieszczona w nim instrukcja przekieruje nas do krótkiego filmu instruktażowego, a pytania, dotyczące m.in. wieku, obywatelstwa oraz stanu zdrowia pozwolą nam stwierdzić, czy możemy się zarejestrować. Jeżeli ankieta wstępna przebiegnie pomyślnie, pozostanie nam jedynie wypełnienie formularza rejestracyjnego, pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka i zaklejenie koperty. Następnie nasze próbki trafią do laboratorium, w którym zostaną przebadane, i w ciągu ok. trzech miesięcy dostaniemy informację o tym, że zostaliśmy potencjalnym Dawcą szpiku, oraz otrzymamy kartę Dawcy. I to wszystko!
– mówi Kinga Pastucha, liderka `13. edycji projektu.
Myślę, że to historie o szpiku pobieranym z kręgosłupa. W rzeczywistości szpik pozyskiwany jest z talerza kości biodrowej. Ta metoda stosowana jest w około 10% wszystkich pobrań, a aż 90% donacji odbywa się za pomocą pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, czyli procedury, przypominającej oddanie krwi. Projekt HELPERS’ GENERATION to doskonała okazja do tego, żeby z takimi mitami się rozprawiać.
– tłumaczy Kinga Pastucha.
Jesteśmy w trakcie świętowania osiągnięcia ogromnej liczby faktycznych Dawców szpiku – 10 000! Ta liczba robi wrażenie. Warto wyobrazić sobie, ile mogłaby wynosić, jeżeli każda osoba spełniająca kryteria figurowałaby w bazie. Jeżeli do nas dołączysz, ta liczba może się zwiększyć o jedną, wyjątkową historię.
– dodaje Kinga.
Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nieposiadająca znacznej nadwagi i mieszkająca na stałe w Polsce.
– tłumaczy Kinga.
Przyjdź i zarejestruj się – możesz uratować komuś życie!
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 Dawców, spośród których 10 000 (marzec 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów: