03/19/25
Projekt #KOMÓRKOMANIA z okrągłą liczbą w Libiążu. Uczeń z Zespołu Szkół 100 000 potencjalnym dawcą szpiku!
19 marca zapisał się w historii Zespołu Szkół w Libiążu i idei dawstwa szpiku. To właśnie Kamil Czarniecki, uczeń technikum, zarejestrował się jako 100 000 potencjalny dawca szpiku z projektu #KOMÓRKOMANIA! To nie pierwszy raz, gdy społeczność szkolna egzamin z ratowania życia zdaje z najwyższymi wynikami. Zespół Szkół wspiera dawstwo szpiku od 2014 roku. Przez 11 lat uczniowie wraz z gronem pedagogicznym przeprowadzili 9 akcji rejestracji, podczas których zarejestrowali 366 osób. Dziś już 2 z nich są dawcami faktycznymi i podarowały komuś szansę na życie. Rejestracja, podczas której do bazy Fundacji DKMS dołączył Kamil, jest 10. – jubileuszową – akcją zorganizowaną przez Zespół Szkół.
#KOMÓRKOMANIA to lekcja życia
Młodzi ludzie mają w sobie ogromną energię i chęć działania, tylko czasem nie wiedzą, jak ją ukierunkować. Inicjatywy takie jak #KOMÓRKOMANIA uczą ich odpowiedzialności, empatii i tego, że każdy gest ma znaczenie. Cieszę się, że mogę motywować uczniów do działania na rzecz idei dawstwa szpiku, w czym od 2 lat pomaga mi koleżanka z grona nauczycielskiego, Paulina Szymanek.
-– mówi Sylwia Szwed-Sporysz, nauczycielka z Zespołu Szkół w Libiążu, która od lat angażuje się w działania na rzecz idei dawstwa szpiku, zarażając nią swoich uczniów
#KOMÓRKOMANIA to ogólnopolski projekt, którego celem jest rejestracja potencjalnych dawców szpiku i przede wszystkim edukacja szkolnej społeczności w zakresie dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Szkoły, zgłaszające się do projektu, otrzymują od Fundacji DKMS specjalnie przygotowane prezentacje, scenariusze zajęć szkolnych i materiały wideo, wyjaśniające czym jest dawstwo szpiku. Dzięki temu, już na poziomie edukacji szkolnej uczniowie dowiadują się jak ważne jest podjęcie świadomej decyzji o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku, poznają metody pobrania i całą drogę, jaką pokonuje dawca od momentu rejestracji aż do oddania krwiotwórczych komórek lub szpiku. Stają się świadomi tego, jak niewiele trzeba zrobić, by uratować życie drugiego człowieka.
To dla nich lekcja życia – uczą się, że pomaganie nie wymaga wielkich poświęceń, że czasem wystarczy tylko świadoma decyzja, by zmienić czyjeś życie. Widzę, jak te wartości zostają z nimi na długo. Często moi byli uczniowie wracają po latach i mówią, że to właśnie udział w tej akcji był dla nich punktem zwrotnym w postrzeganiu pomocy innym.
-– mówi Sylwia Szwed-Sporysz, nauczycielka z Zespołu Szkół w Libiążu
Dotychczas w #KOMÓRKOMANIĘ zaangażowało się 3030 szkół, które przeprowadziły łącznie 4091 akcji edukacyjno-rejestracyjnych. Dziś, dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu, jest już 100 000 potencjalnych dawców szpiku – co 20. Potencjalny dawca w bazie Fundacji DKMS pochodzi właśnie z projektu #KOMÓRKOMANIA – i aż 778 dawców faktycznych.
Pierwsza dorosła decyzja
Prawo jazdy, dowód osobisty, wybór studiów – to jedne z pierwszych dorosłych decyzji, podejmowane przez młode osoby, które osiągnęły pełnoletność. Jest wśród nich jeszcze jedna – na wagę życia, czyli rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku. Taką decyzję podjął Kamil Czarniecki z Zespołu Szkół w Libiążu – dziś 100 000 potencjalny dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS, który doskonale wie, że kiedyś może odmienić czyjeś życie.
Osiągnięcie pełnoletności to ważny moment w życiu, ale dla mnie nabrał on jeszcze większego znaczenia, bo mogłem zrobić coś naprawdę wartościowego – dołączyć do bazy dawców Fundacji DKMS. Motywacją była przede wszystkim świadomość, że gdzieś na świecie może być osoba, dla której moje komórki macierzyste będą jedyną szansą na życie. W końcu każdy z nas mógłby znaleźć się w sytuacji, w której potrzebuje pomocy.
-– mówi Kamil Czarniecki, 100 000 potencjalny dawca szpiku z projektu #KOMÓRKOMANIA
Do działania bardzo mocno zainspirowała mnie moja wychowawczyni, pani Sylwia Szwed-Sporysz, która od lat angażuje się w organizację akcji rejestracyjnych. To właśnie dzięki niej zrozumiałem, jak łatwo można pomóc i że naprawdę warto. Nie spodziewałem się, że właśnie moja rejestracja będzie tą symboliczną, stutysięczną. To dla mnie ogromny zaszczyt, ale i dowód na to, że coraz więcej ludzi w Polsce rozumie, jak ważne jest dawstwo. Mam nadzieję, że liczba dawców będzie rosła jeszcze szybciej i że dzięki temu więcej pacjentów otrzyma swoją szansę na życie. W końcu im więcej nas w bazie, tym więcej szans na uratowanie ludzkiego życia.
-– dodaje Kamil Czarniecki, uczeń Zespołu Szkół w Libiążu
Tym, co wynoszą uczniowie z #KOMÓRKOMANII, jest nie tylko wiedza, ale również poczucie sprawczości i świadomość tego, jak ważna jest pomoc, którą każdy z nas może nieść.
Na koniec warto wspomnieć o łącznych statystykach Libiąża, jeśli chodzi o dawstwo szpiku. Aż 1057 libiążan zarejestrowało się do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS, a 6 z nich już oddało cząstkę siebie, by pomóc osobie, dla której przeszczepienie szpiku było jedyną nadzieją na powrót do zdrowia. Do bazy potencjalnych dawców szpiku można dołączyć w dowolnym momencie – nie tylko podczas akcji stacjonarnych, ale także zamawiając ze strony https://www.dkms.pl/ bezpłatny pakiet do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, który przyjdzie prosto do naszego domu.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 17 lat jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia i jako Organizacja Pożytku Publicznego (KRS 0000 318 602), w którym zarejestrowanych jest się ponad 2 000 000 dawców, a 14 000 (styczeń 2025) to dawcy faktyczni. W tym roku każde przekazane dla Fundacji DKMS 1,5% podatku przyczyni się do bezpośredniego wsparcia pacjentów hematoonkologicznych poprzez zakup specjalistycznego sprzętu do szpitali i oraz pomoc psychologiczną dla chorych i ich bliskich. https://www.dkms.pl/dzialaj/pomoz-inaczej/1-5-procent
Kontakt dla mediów:
Renata Rafa
Ekspert ds. komunikacji
e-mail: renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Karolina Nowak