W idealnym świecie każdy pacjent onkologiczny powinien mieć zapewnioną konsultację psychologiczną, ale ten świat – w polskiej hematoonkologii – jest daleki od ideału. Jak pokazuje raport IQIVIA „Wsparcie psychologiczne w ośrodkach hematoonkologicznych”, przygotowany dla Fundacji DKMS, dostęp do opieki psychologicznej nie jest zapewniony na równym poziomie w różnych ośrodkach hematoonkologicznych. W badaniu, którego celem było uchwycenie obecnej sytuacji pacjentów walczących z nowotworami krwi, udział wzięli lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i psychoonkolodzy z 20 ośrodków leczniczych w Polsce.
Wsparcie psychologiczne – w teorii i praktyce
Bariery w korzystaniu ze wsparcia psychologicznego
Ilu pacjentów sięga po wsparcie psychologiczne?
Stan emocjonalny pacjenta jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa na jego współpracę z lekarzami, samą jakość życia osoby chorej, ale może również przełożyć się na lepsze efekt leczenia. Dlatego opieka psychologiczna to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i nieustannego rozwoju. Fundacja DKMS od kilku lat wspiera psychoonkologię w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Zapewniamy indywidualną pomoc psychologiczną pacjentom hematoonkologicznym zarówno podczas leczenia na oddziałach, jak również w domach, po zakończeniu terapii. Ściśle współpracujemy z Polskim Towarzystwem Psychoonkologicznym oraz organizacjami, działającymi w obszarze wsparcia psychologicznego. Dotychczas, w ramach Dotacji Fundacji DKMS, dofinansowaliśmy 16 projektów zgłoszonych przez organizacje pacjenckie, m.in. warsztaty psychologiczne dla pacjentów i personelu medycznego, webinary, zajęcia terapeutyczno-aktywizujące. W pierwszej edycji programu Fundacji DKMS pomocą zostało objętych blisko 2000 beneficjentów – zarówno pacjentów, jak i ich bliskich.
– mówi, Ewa Visan, Kierownik Działu Fundrasingu, PR i Programu Pacjenckiego, Fundacja DKMS.
Bez wątpienia będziemy kontynuować prace w tym zakresie, by pacjenci, którzy znajdują się w bardzo trudnym momencie swojego życia i walczą z ciężkimi chorobami układu krwiotwórczego, otrzymali potrzebną pomoc psychoonkologiczną.
– podkreśla Ewa Visan.
Luka systemowa po zakończonym leczeniu
Pacjenci ambulatoryjni bez wsparcia
Po leczeniu czas na realizację marzeń
Chcemy, by dzieci – pomimo choroby – nie przestawały wierzyć w swoją przyszłość. Środki pozyskane od Darczyńców pozwolą nam zapewnić wielopłaszczyznową pomoc małym pacjentom i ich rodzinom, która obejmie tak ważną w trakcie leczenia pomoc psychoonkologiczną, a także wsparcie szpitali dziecięcych w zakupie specjalistycznych urządzeń medycznych i diagnostycznych oraz remontach oddziałów szpitalnych.
– Ewa Visan, Fundacja DKMS.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 12 500 (wrzesień 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.