Ola ma plany, marzenia – i chłoniaka, z którym walczy od grudnia 2020 roku. Dotychczas to ona wspierała innych jako Honorowy Dawca krwi, a teraz sama potrzebuje pomocy. Gdy skończyła 18 lat, zarejestrowała się do Bazy Fundacji DKMS, by uratować kiedyś życie osobie potrzebującej przeszczepienia. Nie sądziła, że za kilka lat to ona będzie Pacjentką hematoonkologiczną, dla której rejestrować będą się inni.
Duży guz w śródpiersiu
w Olsztynie, gdzie rozpoczęła chemioterapię.
Diagnozę usłyszałam leżąc na pulmonologii. Nie dość, że towarzyszył mi ogromny ból, to nikogo bliskiego przy mnie nie było, ponieważ przez pandemię obowiązywał zakaz odwiedzin. Moja reakcja? Niedowierzanie, szok, strach. Od grudnia przyjęłam 5 cykli chemioterapii. W kwietniu tomograf wykazał, że nastąpiła remisja - guzy wchłonęły się,a w maju zabrano mnie do Katowic na przygotowania do autoprzeszczepu szpiku. Miałam być Dawczynią dla samej siebie. Przeszłam przez cały proces przygotowania i pobranie komórek do autoprzeszczepu. Po powrocie do domu miałam odpocząć i już tylko czekać z nadzieją na lepsze jutro oraz kolejną wizytę w Katowicach, która miała odbyć się 7 lipca. Zaraz po niej miał być autoprzeszczep. Podczas pobytu w domu ból wrócił, leki przeciwbólowe nie działały – zgłosiłam się do szpitala. Niestety okazało się, że choroba wróciła i autotransplantacja jednak nie będzie możliwa. Kolejny raz świat wywrócił się go góry nogami mnie i moim bliskim.
– mówi o swojej chorobie Ola.
Mam już Dawcę spokrewnionego – będzie nim mój tata, który jest zgodny ze mną tylko w 50%. To może okazać się niewystarczające, dlatego zachęcam Was do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKKS. To tylko kilka prostych kroków, by dać szansę na życie osobom, które tak jak ja walczą z nowotworem układu krwiotwórczego lub limfatycznego. Jako Dawczyni komórek macierzystych - i Pacjentka jednocześnie - potwierdzam, że donacja nic nie boli, a może uratować nam - chorym życie i pozwolić na powrót do zdrowia, bliskich i zwykłej codzienności, za którą tak bardzo tęsknimy.
– apeluje Ola.
Chłoniak
Chłoniaki to liczna i zróżnicowana grupa chorób nowotworowych, wywodzących się z układu limfoidalnego, czyli chłonnego. Według częstości występowania są w pierwszej dziesiątce nowotworów złośliwych na świecie – plasują się na ósmej pozycji. W Polsce chłoniaki rozpoznaje się u ok 8000 osób rocznie. Niektórzy Pacjenci z chorobą nawrotową bądź oporną na leczenie - chemioterapię i radioterapię - wymagają przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. W pierwszej kolejności rozważa się przeszczepienie komórek autologicznych, czyli pochodzących od samego Pacjenta. Czasem jednak, ze względu na rodzaj i przebieg choroby, brane pod uwagę jest pod przeszczepienie allogeniczne. Wówczas krwiotwórcze komórki macierzyste pochodzą od innej osoby – zgodnego Dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego.
– tłumaczy Tigran Torosian, Dyrektor medyczny Fundacji DKMS.
Jak zostać potencjalnym Dawcą szpiku?
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1777922 osób (kwiecień 2021), spośród których 9163 osób (maj 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Renata Rafa
Specjalista ds. PR
e-mail: renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233